į ežerą neriantis žaliasis tulžys

Geriausi patarimai: kaip fotografuoti auksinės valandos metu

naudojant fotoaparatą „Sony Alpha“

Į vietą atvykite anksti

Auksine valanda paprastai laikoma valanda po saulėtekio arba valanda prieš saulėlydį. Šiuo metu šviesa yra šiltesnė, o šešėliai ilgi; šviesa pasižymi magija, kurios nebūna kitu metu. Kraštovaizdžiai atgyja – tai viena iš daugelio priežasčių, kodėl fotografai mėgsta fotografuoti šiuo metu.

Neplanuokite, kad galėsite atvykti į vietą saulei tekant ir pradėti fotografuoti. Iš anksto skirkite šiek tiek laiko išsiaiškinti, kur tiksliai patekės ar nusileis saulė. Nors tuo metu to nepastebite, šviesa nuolat kinta ir vos po kelių minučių gali atrodyti visai kitaip. Taigi suplanuokite, ką norite fotografuoti, ir atvykite likus pakankamai laiko iki tos magiškos valandos pradžios.

aukštas medis ant kalno šlaito, už kurio leidžiasi saulė © Michael Schaake | Sony α7R IV + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/5000s @ f/3.2, ISO 100

Fotoaparatai ir objektyvai

Jei fotografuojate kraštovaizdžius, pravers didesnės raiškos fotoaparatas, pavyzdžiui „Sony Alpha 7R V“ arba „Alpha 7R“ su 60 milijonų pikselių raiškos jutikliu – tai puikūs pasirinkimai turiniui užfiksuoti. Objektyvo pasirinkimas priklausys nuo kraštovaizdžio, tačiau paprastai galima rinktis iš dviejų objektyvų – plačiakampio arba teleobjektyvo. Naudokite tokius objektyvus kaip FE 16–35 mm f/2,8 GM II arba FE 12–24 mm f/2,8 GM, kad aprėptumėte platų vaizdą, arba FE 70–200 mm f/2,8 GM OSS II teleobjektyvą, kad išskirtumėte konkrečią scenos dalį.

Tačiau nesijauskite varžomi fotoaparato ir objektyvo, nes auksinės valandos metu galima fotografuoti ne tik peizažus, bet ir daugybę kitų dalykų.

vėlyvo vakaro saulė, apšviečianti šiaudiniu stogu dengtą medžio namelį © İlhan Eroğlu | Sony α7R V + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/60s @ f/8.0, ISO 160

Neapsiribokite tik kraštovaizdžiu

Įspūdingas apšvietimas auksinės valandos metu sudaro sąlygas užfiksuoti įvairų turinį. Gatvės fotografai gali pasinaudoti ilgais šešėliais ir auksine šviesa, kad užfiksuotų ryškius, kontrastingus vaizdus. Portretų fotografai gali naudoti saulės šviesą kaip didžiulį auksinį tolygios šviesos įtaisą, kad sukurtų puikių portretų. Jei objektas apšviečiamas per stipriai, galima naudoti reflektorių, kuris šešėliams suteiks šiek tiek auksinės spalvos.

Tai taip pat puikus metas fotografuoti laukinę gamtą: gyvūnai išeina ieškoti maisto, o vabzdžiai būna ramūs ir šildosi saulės spinduliuose. Saulės šviesą naudokite kaip didžiulę studijinę apšvietimo sistemą.

žirafa geria saulėlydžio metu savanoje © Francis Bompard | Sony α7R III + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/4000s @ f/2.8, ISO 1250

Fotografuokite prieš saulę

Auksinė valanda – puikus metas fotografuoti iš už nugaros apšviestus objektus. Kai objektas šitaip apšviestas, lengva sukurti siluetą. Ūkanotoje miško vietovėje pro medžių šakas sklindanti šviesa gali būti itin daili.

aušros ūkanoje skendintis medis © Albert Dros

Užfiksuokite saulę kaip žvaigždę

Paprastai fotografai stengiasi nenukreipti objektyvo tiesiogiai į saulę, tačiau tai gali būti sudėtinga, kai ji danguje taip žemai. Užuot aukoję kompoziciją, padarykite saulę vaizdo elementu.

Sumažinus diafragmą, pavyzdžiui, iki f/16, galima sukurti saulės kaip žvaigždės efektą. Žvaigždės spindulių skaičius priklauso nuo to, kiek diafragmos lapelių yra jūsų objektyve. Jei objektyve esančių diafragmos lapelių skaičius yra lyginis, tiek pat bus ir spindulių – pavyzdžiui, jei diafragmos lapelių yra aštuoni, užfiksuosite aštuonis spindulius. Tačiau jei diafragmos lapelių skaičius yra nelyginis, spindulių bus dvigubai daugiau – naudodami objektyvą su septyniais diafragmos lapeliais gausite 14 spindulių. Todėl verta paeksperimentuoti su skirtingais objektyvais, kad pamatytumėte, kuris iš jų sukuria geriausią saulės kaip žvaigždės efektą.

„Sony“ objektyvai pasižymi puikia optine danga, todėl juos naudojant saulės kaip žvaigždės efektas gaunamas su minimaliu blyksnių kiekiu, todėl galite būti kūrybingi ir nesijaudinti, kad blyksniai trukdys gėrėtis užfiksuotu vaizdu.

vėjo malūnas auštant, pro medžius sklinda saulės šviesa © Albert Dros | Sony α7R V + FE 16-35mm f/2.8 GM II | 1/640s @ f/22, ISO 200

Ekspozicijos nustatymai

Dėl intensyvios mažo kampo šviesos auksinė valanda yra puikus metas eksperimentuoti su ekspozicijos nustatymais. Tačiau reikėtų vengti pereksponuoti šviesius dangaus plotus, kitaip jie taps visiškai balti. Atidžiai stebėkite fotoaparato histogramą, kurią galite matyti galiniame ekrane arba per vaizdo ieškiklį. Didelis pakilimas dešinėje pusėje reiškia, kad šviesieji plotai bus visiškai balti, todėl sumažinkite ekspoziciją, kad išsaugotumėte šiek tiek detalių, pavyzdžiui, debesyse. Jei vaizdas per tamsus, visada galite pašviesinti šešėlių sritis, bet praradę detales šviesiuose plotuose, jų nebegalėsite sugrąžinti. Laimei, fotoaparatai „Sony Alpha“ pasižymi dideliu dinaminiu diapazonu, todėl galite užfiksuoti daugiau detalių tiek šviesiuose plotuose, tiek šešėliuose.

pelikanas leidžiasi į ramų ežerą © Gustav Kiburg | Sony α1 + FE 300mm f/2.8 GM OSS | 1/8000s @ f/4.0, ISO 1600

Pažvelkite į priešingą pusę

Lengva visą dėmesį sutelkti į gražią saulę priešais save, todėl daugelis fotografų gali pamiršti pažiūrėti už nugaros. Pažvelkite į priešingą pusę, kad saulė būtų už jūsų, ir pastebėkite, kaip ji keičia kraštovaizdį bei dangų. Fotografuodami mažiau standartinėmis kryptimis užfiksuosite nuostabių kadrų.

Rekomenduojami gaminiai

Susijusios istorijos

Prisijunkite, kad gautumėte „α Universe“ naujienlaiškį

Sveikiname! Sėkmingai užsiprenumeravote „α Universe“ naujienlaiškį

Įveskite tinkamą el. pašto adresą

Atsiprašome! Įvyko netikėta klaida

Sveikiname! Jūs sėkmingai užsiprenumeravote