Kai fotografuoji uždarame žvejybos laive, neturi daug vietos nuotraukai. Atviroje jūroje gali atrodyti, kad turi visą pasaulio laiką, bet kai kas nors nutinka, tai įvyksta staiga, ir aš turiu būti pasiruošęs su savo „Alpha 1“ tą akimirką užfiksuoti.
Fotografuoti žvejybos laivuose pradėjau įsitraukęs į specialų projektą, kai buvo paskelbtas Bibliothèque Nationale de France remiamas konkursas „Radiographie de la France“. Pagal šį projektą atrinktiems dokumentikos fotografams buvo teikiamos stipendijos, kad jie užfiksuotų įvairius mūsų dienų Prancūzijos gyvenimo aspektus.
Fotografuoju jaunus žmones, besimokančius žvejybos amato. Daugelis jų į Prancūziją atvyko kaip imigrantai. Vyriausybė nori, kad jie taptų savarankiški, norėtų dirbti ir jaustųsi motyvuoti pradėti naują gyvenimą.
Gyvenimas laive sunkus. Jiems tenka dirbti 8–9 valandas per dieną be jokio poilsio, todėl tam, kad užfiksuočiau tobulus dokumentinius kadrus, turiu juos stebėti ir lauki, kol kas nors įvyks, turiu būti pasirengęs greitai prieiti, greitai nusitaikyti su savo „Sony Alpha 1“ ir 35mm f/1.8 objektyvu, kuriais visada galiu pasikliauti, ir tuojau pat vėl pasitraukti jiems iš kelio. Jiems reikia erdvės dirbti, todėl negaliu tiesiog stovėti vietoje, turiu nuolat stebėti ir judėti bei būti pasirengęs fotografuoti taip, kad jiems netrukdyčiau.
Man patinka dideli failai, kuriuos sukuria 50 megapikselių jutiklis „Alpha 1“. Tų vaizdų kokybė prilygsta nuotraukoms, kurias fotografuodavau dar tada, kai naudojau fotojuostą. Be to, tie vaizdai ir atrodo kiek kitaip, nei gauti fotografuojant kitais skaitmeniniais fotoaparatais.
Rinkdamasis fotoobjektyvus stengiuosi nieko nekomplikuoti. Laive beveik visada naudoju FE 35mm f/1.8 objektyvą. Jis puikiai fokusuoja vaizdą, yra lengvas, greitai reaguoja. Ankštoje laivo erdvėje man reikia 35 mm objektyvo, kad į kadrą patektų viskas, ką noriu jame matyti. Taip pat nenoriu keisti objektyvų, kai aplinkui taip šlapia ir drėgna. Tačiau turiu pasakyti, kad nesiėmiau jokių atsargumo priemonių dirbdamas su „Alpha 1“. Kartais pridengdavau fotoaparatą savo paltu, kad jis kiaurai nepermirktų, tačiau juo teko fotografuoti visokiomis sąlygomis.
Sausumoje dokumentines portretines nuotraukas fotografuoju 55mm f/1.8 objektyvu. Šis objektyvas ne tik puikiai fokusuoja, bet ir užtikrina gražų „bokeh“ efektą, o su f/1.8 diafragma galiu fotografuoti esant prastam apšvietimui. Ne kartą teko „Alpha 1“ jautrumą padidinti iki ISO 2500, nes žvejai dirba ir naktimis.
Kadangi komanda dirba ilgas valandas, nieko nuostabaus, kad jie būna visiškai išsekę ir miega vidury dienos. Jiems tenka išmokti greitai užmigti (vos per penkias minutes), nes tenka numigti vos po kelias valandas, tad brangi kiekviena minutė.
Kadangi laive mažai vietos, negalima užmiršti pagarbos žmonėms, kuriuos fotografuoji. Vienas iš mano fotografuojamų žmonių buvo vyrukas iš Kongo Demokratinės Respublikos. Jis gėdijosi to, kad laive jį pykino, ir norėjo, kad nuotraukose tai būtų atspindėta skoningai, nes tai buvo vienas iš sunkumų, kuriuos jis bandė įveikti. Kai tokie dalykai vyksta laive, nėra kur pasislėpti.
Su „Alpha 1“ galiu fotografuoti diskretiškai, nes jis turi tylųjį režimą ir reguliuojamo kampo ekraną, kuriuo naudojuosi vietoje vaizdo ieškiklio. Šie du dalykai padeda man nepatraukti į save dėmesio, kol fotografuoju, o žvejai gali dirbti savo darbą, netrikdomi mano buvimo.
Taip pat galiu būti tikras, kad dėl automatinio fokusavimo funkcijos mano nuotraukos bus nepriekaištingai ryškios. Naujosios kartos fotoaparatų „Sony“ automatinio fokusavimo funkcija yra nuostabi. Kai per fotoaparatą stebiu vieną žmogų, fotoaparatas susifokusuoja į fotografuojamo žmogaus akis arba veidą. Ir visai nesvarbu, kur mano objektas eitų, jo vaizdas vis tiek bus puikiai sufokusuotas. Net jeigu kadre atsiranda kitų žmonių, fotoaparatas vis tiek fokusuoja tuos žmones, kuriuos norite fotografuoti jūs. Vienu rūpesčiu mažiau.
Esu labai patenkintas savo projekto nuotraukomis. Nors buvo labai šlapia, žinau, kad mano fotoaparatas „Sony“ su visais priedais gali atlaikyti bet kokias sąlygas ir tuo pat metu fotografuoti pribloškiančius vaizdus.