slidininkė čiuožia pro medžius

Pokalbis apie fotoaparatus su Bob Martin

„Sony“ tarptautinis sporto fotografas

Daugiau kaip 30 metų patirties aukšto lygio sporto fotografijoje turinčio Bob Martin nereikia pristatinėti kaip vieno iš geriausių savo srities ekspertų. Prieš du metus, susidomėjęs visiškai tylios fotografijos idėja, Bob pirmą kartą išbandė „α7R II“ ir nebesidairė atgal. Mums neseniai pavyko susitikti su Bob ir pasiteirauti jo apie mėgstamiausius „Sony“ fotoaparatus ir objektyvus.

bob martin „sony alpha 9“ šonu sėdinčio mo farah portretas žalių lapų fone © Bob Martin | Sony α9 + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/500s @ f/5.6, ISO 800

Ar galiu pasakyti, kad esate didelis technologijos mėgėjas, bet tik tuo atveju, jei ji pagerina jūsų darbą?

Naudoju visus įmanomus prietaisus, kurie padeda man tobulinti savo darbą – kodėl gi ne? Ėmiausi skaitmeninių fotoaparatų, kai šių kokybė ėmė gerėti, tą patį galiu pasakyti ir apie automatinį fokusavimą. Sisteminiai fotoaparatai, mano nuomone, dėl savo suteikiamų privalumų yra dar vienas didžiulis šuolis į priekį.

Pirmą kartą pamatęs „Sony“ fotoaparatą iš karto jo užsinorėjau, nes jis buvo toks tylus, tačiau man nepatiko elektroninis vaizdo ieškiklis. Pasakiau sau, pakentėk, nes privalumai nusveria trūkumus. Dabar manau, kad tai svarbiausia šių fotoaparatų pardavimo priežastis ir būtent ta funkcija, be kurios negalėčiau gyventi. Jei fotografuoju portretus esant sudėtingam apšvietimui, galiu labai greitai peržiūrėti nuotrauką ir sureguliuoti nustatymus. O su tyliu užraktu mano objektas net nežinos, kad tai darau! Galiu kalbėtis su modeliu ir įsitikinti, kad jis puikiai jaučiasi, tiesiog derindamas nustatymus.

bob-martin-sony-alpha-9-gymnast-bends-completely-over-while-twirling-her-ribbon © Bob Martin | Sony α9 + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/2000s @ f/3.5, ISO 3200

Tyliai veikiantis užraktas yra labai didelis pliusas. Dabar žmonės yra taip įpratę jį girdėti, kad kaskart išgirdę nustato tam tikrą pozą ar veido išraišką, tačiau fotografuojant tyliai pranašumas atitenka fotografui: būtent jis pasako žmonėms, kada jie gerai atrodo, o ne išgirstas spragtelėjimas. Galiu stovėti greta Tigerio Woodso ties 18-ąja duobute, šiam atliekant „Masters“ turnyrą laimėsiantį smūgiavimą, ir niekada jam nesutrukdysiu; jis net nežinos, kad fotografuoju su 20 kadr./sek. sparta. Kaip jau ir sakiau, manau, kad fotoaparatų technologija patobulino sporto fotografiją, nes mes, fotografai, nebeturime jaudintis dėl technikos ir to, ar pagausime akimirką. Galbūt anksčiau ir buvo laikai, kai naujienų fotografai ir menininkai sporto fotografus laikė antrarūšiais, nes viskas, ką mes darėme, tai tiesiog „fiksavome akimirkas“. Tačiau dabar, kai mums tiek daug padeda naudojama įranga, galiu susitelkti į meninę kompozicijos ir apšvietimo pusę.

bob martin „sony alpha 9“ prislėgtas slidininkas, susigūžęs prie finišo linijos po pralaimėjimo © Bob Martin | Sony α9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/4000s @ f/5.6, ISO 2000

Ar buvo lengva pereiti nuo DSLR prie sisteminių fotoaparatų?

Ne, nebuvo. Prireikė kelių mėnesių, kol naudodamas „Sony“ fotoaparatą ėmiau jaustis patogiai. Daug metų dirbau su to paties prekės ženklo DSLR, jais galėjau naudotis intuityviai. „Sony“ naudojau kartu su savo DSLR ir palengva išdrįsau visiškai pereiti nuo vieno prie kito. Man ypač padėjo „Sony“ pasirinktinės funkcijos savybė, leidusi dažniausiai naudojamas funkcijas turėti visai šalia.

Be fotoaparatų technologijos, kuria jūs, kaip matome, esate labai patenkintas, gal galėtume pakalbėti apie objektyvus

Jei nuoširdžiai, pirmą kartą paėmus į rankas „Sony“ fotoaparatą mane domino tik jo tylumas – maniau, kad užteks naudoti savuosius DSLR objektyvus su adapteriu. Tačiau jie man pasirodė per dideli, o AF veikimas netenkino, tad netrukus pradėjau naudoti „G Master“ objektyvus.

Galbūt taip yra dėl to, kad nereikia plėtoti senesnės sistemos objektyvų, ar dėl to, kad juose naudojama naujausia optinė technologija, tačiau „G Master“ objektyvai (ypač 70–200 mm f/2.8) yra gana įspūdingi ir daug pranašesni už kitus. Manau, faktas, kad „Sony“ objektyvai buvo sukurti kaip „skaitmeniniai“ objektyvai, yra didžiulis privalumas – tai yra modernūs objektyvai, skirti moderniems fotoaparatams. Be to, pastebėjau, kad „Sony“ objektyvai gali lengvai susitvarkyti su didelės raiškos jutikliais, o man tai reiškia, kad reikia rūpintis vienu dalyku mažiau. Net kai kurie iš „paprastesnių“ objektyvų, pvz., 12–24 mm f/4 G... kodėl jie nėra pažymėti kaip „G Master“ objektyvai, niekada nesuprasiu – jie neįtikėtinai ryškūs! Tą patį galiu pasakyti ir apie 24–105 mm f/4 G – tai dar vienas puikaus objektyvo pavyzdys.

bob martin „sony alpha 9“ dideliu greičiu lekianti olimpinė bobslėjaus komanda pjongčango olimpinėse žaidynėse © Bob Martin | Sony α9 + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/80s @ f/11, ISO 50

Panašu, kad turite daug skirtingų objektyvų! Kurie yra mėgstamiausi? Kaip jau minėjau anksčiau, man labai patinka 70–200 mm f/2.8 „G Master“ ir jį naudoju itin dažnai. Be to, neseniai pavyko išbandyti 400 mm f/2.8 „G Master“ – tai tikriausiai pagrindinis objektyvas, kuriuo naudotųsi visi rimti sporto fotografai. Be nuostabaus optinio veikimo, didelis privalumas yra jo svoris – ypač tokiems fotografams kaip aš, kurie fotografuodami daug juda. Vienas man įspūdį palikęs dalykas yra tai, kaip puikiai jis veikia naudojant telekeitiklį – tiek fokusavimo greitis, tiek ryškumas yra būtent tokie, kokie ir turi būti. Be to, jo priekis yra sunkesnis, tai padeda sukant jį į šoną, kai noriu padaryti netikėtą kadrą. Prieš įsigydamas 400 mm, su savimi nešiojausi 100–400 mm „G Master“, ir turiu pripažinti, kad iš jo daug nesitikėjau. Ankstesnė patirtis mane atgrasė nuo didelio mastelio keitimo, tad kiek galėdamas naudojau tik fiksuoto nuotolio objektyvus. Galiausiai nusprendžiau išbandyti šį objektyvą Etiopijoje fotografuodamas Mo Farah. Jis dalyvavo keliuose TV interviu, o aš stovėjau toliau, bandydamas padaryti stambaus mastelio portretų. Buvau apstulbintas nuotraukų ryškumo ir dabar šis objektyvas visuomet su manimi.

Atrinkti gaminiai

Bob Martin

Bob Martin | UK

„Sony α9“ – tylus fotoaparatas su akių aptikimo AF ir tiesioginiu vaizdo ieškikliu – man viską pakeitė iš esmės.

Prisijunkite, kad gautumėte „α Universe“ naujienlaiškį

Sveikiname! Sėkmingai užsiprenumeravote „α Universe“ naujienlaiškį

Įveskite tinkamą el. pašto adresą

Atsiprašome! Įvyko netikėta klaida

Sveikiname! Jūs sėkmingai užsiprenumeravote