voverė gerianti iš balos

Voverių fotografavimas naudojant „Sony α7R IV“

Gustav Kiburg

Vasaros atsiminimai lėtai tolsta, rudens spalvos suteikia laukinių gyvūnų fotografui Gustavui Kiburgui tobulą foną. „Visada galvoju apie spalvą“, – sako jis mums. Galvoju, iš kurios vietos fotografuoti, koks turėtų būti fonas. Galvoju apie tai, kokia yra medžio šaka ir apie fone esančių lapų spalvą. Visada reikia apie daug ką pagalvoti prieš fotografuojant pirmąją nuotrauką.“

Gustavas Kiburgas, „Sony alpha 7r4“. Stabtelėjusi voverė su skaisčiai raudonu lapu.

© Gustav Kiburg | Sony α7R IV + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/640s @ f/2.8, ISO 1000

Vienos iš pirmųjų savo išvykų metu praėjusį rudenį Gustavas leidosi į mišką fotografuoti paprastųjų voverių su „Sony α7R IV“. „Jos smagūs gyvūnai. Rudenį jas fotografuoti vienas malonumas. Tuo metų laiku jų kailis pasidaro tankesnis, o aplink ausis užauga plaukų, kurie apsaugo jas žiemos šalčių metu.“

Voverės yra mažos ir greitos, todėl natūraliai galvojame, kad joms fotografuoti geriau tiktų greitai veikiantis fotoaparatas, pvz., „Sony α9 II“, tačiau Gustavas gali pateikti daug priežasčių, kodėl α7R IV buvo puikus fotoaparatas šiam projektui.

Gustavas Kiburgas „Sony Alpha 7r4“ voverė ant samanotos šakos

© Gustav Kiburg | Sony α7R IV + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/2000s @ f/2.8, ISO 1600

Gustavas papasakojo, kad rudenį voverės būna labai aktyvios, nes yra užimtos maisto kaupimu žiemos mėnesiams. Taigi, kaip α7R IV padeda jam tai užfiksuoti? „Ką gi, atradau, kad tai puikus fotoaparatas jų judėjimui ir veiklai fiksuoti“ – sako jis. „61,2 mln. pikselių jutiklis geba užfiksuoti tiek daug detalių, todėl galiu apkarpyti vaizdą, o jis vis tiek lieka pakankamos kokybės spausdinti dideliu formatu. Visada sakau, kad fotografuodami laukinius gyvūnus niekada neturite pakankamo „pasiekiamumo“. Taip vadinu židinio nuotolį. Todėl fantastiška, kai gali apkarpyti, sukurdamas tobulą kompoziciją.“

Gustavas Kiburgas „Sony Alpha 7r4“ voverė ant šlapios šakos

© Gustav Kiburg | Sony α7R IV + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/320s @ f/2.8, ISO 2000

Fotografuojant laukinius gyvūnus objektyvo židinio nuotolis yra akivaizdžiai esminis dalykas, kaip ir daugelio kitų fotografų, „Sony FE“ 400 mm f/2.8 GM objektyvai yra vieni iš Gustavo mėgstamiausių. Ir būtent jį Gustavas naudojo fotografuodamas paprastąsias voveres. Tačiau FE 200–600 mm f/5.6-6.3 G OSS objektyvai yra kitas Gustavo mėgstamas dalykas ir šį objektyvą jis rekomenduoja fotografams mėgėjams, norintiems fotografuoti laukinius gyvūnus keliaujant. „Man tai yra tobulas objektyvas laukiniams gyvūnams fotografuoti“, – sako jis. „Jis turi puikų židinio nuotolį tinkamą laukiniams gyvūnams. Jei esu miške ir fotografuoju voverę, galiu naudoti 300 mm židinio nuotolį, bet tada, jei pastebiu mažą paukštelį ant medžio, galiu greitai pakeisti mastelį į 600 mm. Be to, jis turi 11 diafragmos menčių, kurios padeda sukurti puikų foninį „bokeh“ efektą ir padaryti taip, kad objektas iš tiesų išsiskirtų.“

Gustavas Kiburgas „Sony Alpha 7r4“ vištvanagis nusileidžia ant šakos

© Gustav Kiburg | Sony α7R IV + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/1250s @ f/2.8, ISO 1000

Kitas stebinantis α7R IV dalykas yra automatinio fokusavimo greitis. Gustavas naudoja stebinantį sekimo AF ir atranda, kad jį puikiai tinka naudoti fotografuojant laukinę gamtą. „Fotografuodamas akies kampu pastebėjau, kad ant šakos ruošiasi nusileisti vištvanagis“ – aiškina jis. „Jie skraido labai greitai, todėl nėra daug laiko sureaguoti ar pamąstyti apie vaizdą. Pasisuku, fotoaparatas per dalį sekundės sufokusuoja vaizdą ir nufotografuoja vaizdą – turiu reaguoti labai greitai, tačiau fotoaparatas gali prisitaikyti.“

Gustavas Kiburgas „Sony Alpha 7r4“ voverė suglaudusi letenas stovinti prieš balą

© Gustav Kiburg | Sony α7R IV + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/500s @ f/2.8, ISO 1000

Vienas dalykas, kuriam Gustavas tikrai neabejingas – tai spalvos, jis tikras blogo oro specialistas. „Blogas oras – spalvų oras, – aiškina jis. – Man nepatinka saulė, nes jos šviesa kieta, o kietoje šviesoje kieti ir šešėliai. Visada einu fotografuoti, kai debesuota, nes spalvos tada išryškėja. Objektyvas sukuria kontrastą ir leidžia pamatyti sodrias natūralias spalvas, ypač rudenį. Kai kada naudoju ir poliarizatorių, kad atspalviai būtų dar aiškesni, ypač drėgname miške. Tokia spalvų gausybė atskleidžia natūralios gyvenamosios voverių aplinkos grožį, o tokiame tobulame fone raudonas žieminis jų kailiukas net žėri.“

Gustavas Kiburgas „Sony Alpha 7r4“ nustebusi voverė šakos gale

© Gustav Kiburg | Sony α7R IV + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/500s @ f/2.8, ISO 1000

Jei visą dieną praleidžia miške fotografuodamas voveres, paukščius ir visus kitus sutiktus gyvūnus, Gustavas sako padarantis po 1 000 nuotraukų per dieną. Tačiau, ką jis daro su tokia gausybe nuotraukų? Naudojant 61 mln. pikselių jutiklį, susidaro nemažos apimties vaizdo duomenys. „Pasilieku geriausias 10 ar 15, o kitas 985 ištrinu! – juokiasi Gustavas. – Nesuprantu tų, kurie nerimauja, kur reikės sutalpinti didesnės raiškos vaizdus. Juk rodysiu žmonėms geriausias nuotraukas, o ne tas, kurios 100-ojoje vietoje pagal kokybę. Niekada nepanaudosiu jokios iš tų kitų nuotraukų, tad jos taip ir liks mano standžiajame diske, niekas niekada į jas nežiūrės, todėl tiesiog ištrinu jas – ir ramu!“

Atrinkti gaminiai

Gustav Kiburg

Gustav Kiburg | Netherlands

„Blogas oras yra spalvotas oras“

Prisijunkite, kad gautumėte „α Universe“ naujienlaiškį

Sveikiname! Sėkmingai užsiprenumeravote „α Universe“ naujienlaiškį

Įveskite tinkamą el. pašto adresą

Atsiprašome! Įvyko netikėta klaida

Sveikiname! Jūs sėkmingai užsiprenumeravote