ole salomonsen sony alpha 7RM3 pašvaistė virš kalnų trumsėje

Kaip aš fotografuoju | Poliarinės pašvaistės fotografavimas

Ole Christianas Salomonsenas

Mano nuomone, niekas neprilygsta pašvaistės stebėjimui ir fotografavimui šaltą ir tamsią naktį Arktyje. Poliarinė pašvaistė yra labai nenuspėjama, todėl ir jos paieška, ir laukimas yra jaudinantys. Daug įvyksta, kol pasirodo gražus veiksmas, o tada jis gali išnykti taip pat greitai, kaip atsirado. Nė viena pašvaistė nėra vienoda, todėl kiekvieną kartą išgirdęs pašvaistei palankią orų prognozę viliuosi sulaukti tobulo kadro.

ole salomonsen sony alpha 7RM3 žalia pašvaistė danguje virš trumsės © Ole Salomonsen | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 2s @ f/2.8, ISO 2500

Ką ir kur fotografuoti

Pašvaisčių fotografavimas susijęs su dviem fotografijos tipais: kraštovaizdžio ir astrofotografijos. Kaip ir bet kuri kraštovaizdžio nuotrauka, nuotrauka su pašvaiste turi turėti patrauklų vaizdą priekiniame plane ir fone. Istorija turi pasakoti apie vietą ir įsižiebiančio dangaus dramą.

Kaip akį traukiantį foną mėgstu parinkti kalnus, o į priekinį planą įterpti ežerą ar upę. Be kita ko, tai suteikia galimybę užfiksuoti pašvaistės atvaizdą vandenyje, todėl nevisada reikia turėti galingą įrangą norint užfiksuoti puikius kadrus.

ole salomonsen sony alpha 7RM3 pašvaistė virš užšalusio kelio © Ole Salomonsen | Sony α7R III | 6s @ f/2.8, ISO 3200

Kadro ekspozicija

Kaip ir bet kurio tipo fotografijoje, fotografuojant poliarinę pašvaistę ekspozicijos nustatymai priklausys nuo konkrečios situacijos.

Jei pašvaistė neryški, reikia naudoti ilgesnį užrakto laiką, kad ji būtų geriau matoma, tačiau greičiausiai reikės objektyvo su f/2.8 arba didesne diafragma, kuri leis užfiksuoti kuo daugiau šviesos. Norėdamas užfiksuoti vaizdo plotį, paprastai naudoju labai plataus kampo objektyvus – „Sony FE“ 16–35 mm f/2.8 GM arba naująjį FE 12–24mm f/2.8 GM.

Kadangi pirmieji vaizdai gali būti labai neryškūs, svarbu stebėti savo ekspozicijos nustatymus ir lanksčiai juos reguliuoti. Jei pašvaistė ryški, fotografuoju naudodamas kuo didesnį užrakto greitį. Jis leidžia užfiksuoti daugiau pašvaistėje vykstančio judėjimo, aiškesnius spindulius, o ne tik susiliejusį žalsvą vaizdą, kuris atkuriamas su ilgu išlaikymu užfiksuotuose kadruose.

ole salomonsen sony alpha 7RM3 virš tilto šalia trumsės vingiuojanti pašvaistė © Ole Salomonsen | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 4s @ f/2.8, ISO 3200

Tai reiškia, kad reikės didinti fotoaparato jautrumą. Puiku, kad su „Sony Alpha 7R“ serijos fotoaparatais galiu didinti ISO jautrumą tiek, kiek noriu, ir žinoti, jog triukšmo bus minimaliai ir aš galėsiu atkurti šešėlių zonose esančias detales.

Fokusavimas

Fotografuojant pašvaistes, dažniausiai norisi fokusuoti dangų. Su įprastu DSLR fotoaparatu tą padaryti šaltą ir tamsią žiemos naktį gali būti sudėtinga. Tačiau su „Sony“ fotoaparatais galiu naudoti integruotą paryškinimo funkciją, kuri paryškina sufokusuotas sritis. Taip įjungiu rinkinio fokusavimo pagalbą, kuri automatiškai priartina vaizdą, kai pasuku objektyvo fokusavimo žiedą. Taip rasti ir sufokusuoti žvaigždes tampa dar lengviau.

ole salomonsen sony alpha 7RM2 šiaurės pašvaistė su palapine ir kanoja fone © Ole Salomonsen | Sony α7R II + FE 16-35mm f/2.8 GM | 3.2s @ f/2.8, ISO 3200

Vienas dalykas, į kurį reikėtų atsižvelgti naudojant didelį diafragmos nustatymą (pvz., f/2.8), yra tai, kad fokusuojant žvaigždes pirmojo plano detalės nebus ryškios. Paprastai, kai su viso kadro fotoaparatu naudojamas 16 mm pločio objektyvas su f/2.8 nustatymu, 3Œ–4 m atstumu nuo fotoaparato esančios pirmojo plano detalės bus gana ryškios net fokusuojant žvaigždes. Tačiau jei norite, kad pirmasis planas būtų visiškai ryškus, gali tekti padaryti kelis kadrus, fokusuojant į skirtingus taškus, ir sujungti juos naudojant „Focus Stacking“ funkciją.

ole salomonsen sony alpha 7R didelė pašvaistė virš pušų snieguotame kraštovaizdyje © Ole Salomonsen | Sony α7R | 3.2s @ f/2.8, ISO 2500

Tiesiog atminkite: jūs nekontroliuojate situacijos, ją kontroliuoja pašvaistė, ypač tada, kai ji greitai juda. Stenkitės nustatyti trumpą išlaikymą (jei įmanoma, mažiau nei 1 sek.) ir nebijokite padidinti ISO jautrumo.

Taip pat būkite pasiruošę viskam, ką jums pateiks aplinka. Su savo „Alpha“ įranga esu fotografavęs pašvaistę esant –35 C°, ir tai nesukėlė jokių problemų. Tačiau kaip ir visi elektroniniai įrenginiai, akumuliatoriai gali neatlaikyti tokios temperatūros, todėl juos visada laikau šiltai vidinėse striukės kišenėse, kad prailginčiau eksploatavimo trukmę. Be to, itin žema temperatūra gali paveikti LCD ekraną, todėl laukdamas tobulos akimirkos uždedu ant fotoaparato kokį nors drabužį, kad jis išliktų bent šiek tiek šiltas.

Vis dėlto, jei reikėtų prisiminti tik vieną dalyką, tai rekomenduočiau visada kadre užfiksuoti pirmąjį planą, kuris pereitų, pavyzdžiui, į įspūdingą kalną fone su nuostabia pašvaiste virš jo. Ir, jei jums pasiseks (arba jei viską gerai suplanuosite), spėsite užfiksuoti pašvaistę pirmajame plane esančioje upėje.

Atrinkti gaminiai

Prisijunkite, kad gautumėte „α Universe“ naujienlaiškį

Sveikiname! Sėkmingai užsiprenumeravote „α Universe“ naujienlaiškį

Įveskite tinkamą el. pašto adresą

Atsiprašome! Įvyko netikėta klaida

Sveikiname! Jūs sėkmingai užsiprenumeravote