Kas yra laiko intervalų filmas?
Laiko intervalų filmo grožis slypi gebėjime atskleisti judesius, kurių įprastai negalėtume pamatyti. Pavyzdžiui, žvelgdami į debesis nepastebime, kaip jie nuolat juda ir keičia formą, tačiau žiūrėdami laiko intervalų filmą, subtilius judesius pamatome vos per kelias sekundes.
Fotografuodami vaizdų seką užtruksite tarp kadrų, todėl gali tekti praleisti daugybę valandų, kad užfiksuotumėte tūkstančius vaizdų ir sukurtumėte gerą laiko intervalų filmą. Tačiau leidžiant šiuos vaizdus 24 arba 25 kadrų per sekundę sparta, vaizdo įrašas gali trukti vos keletą sekundžių.
Ką fotografuoti
Kuriant laiko intervalų filmą labai svarbu pasirinkti tinkamą vietą arba objektą. Fotografuojant turi vykti pakankamai veiksmo, kad vaizdo įrašas būtų dinamiškas ir sudomintų žiūrovą. Pastaruoju metu dirbau prie laiko intervalų vaizdo įrašo, užfiksuoto Amsterdame, kur gyvenu.
Miestuose pilna įdomių judesių, kuriuos laiko intervalų filme galima stebėti iš arti, pavyzdžiui, kaip ir kokiu ritmu juda žmonės ir automobiliai arba kaip temstant mieste įžiebiamos šviesos. Kai tokie dalykai vyksta realiuoju laiku, jų nepastebime, tačiau pagreitinus vaizdus juos stebėti labai įdomu.
Kaip fotografuoti laiko intervalais
Šiame projekte mano pagrindinis fotoaparatas buvo „Sony Alpha 7 III“. 24 milijonų pikselių raiškos kaip tik pakako, nes kuo ji didesnė, tuo daugiau reikia saugojimo vietos, galios ir laiko, kad sukurtum ir apdorotum laiko intervalų filmą.
„Sony Alpha 7 III“, kaip ir daugelyje „Sony“ fotoaparatų, integruota intervalo laikmačio funkcija, kurią naudoju fotografuodamas daugumą laiko intervalų vaizdo sekų. Tereikia nustatyti intervalą tarp kadrų ir pasirinkti norimų užfiksuoti kadrų skaičių, o visa kita padarys fotoaparatas. Suprantama, fotoaparatą reikia pritvirtinti prie trikojo ir stengtis jo nejudinti. Jei fotoaparatas sujudės, galutiniame intervale atsiras šuolis.
Tinkama ekspozicija
Jei norite užfiksuoti trumpą laiko intervalą ir žinote, kad apšvietimo sąlygos nesikeis, tuomet viso proceso metu geriausia naudoti vien rankinę ekspoziciją.
Fotografuojant laiko intervalų vaizdus „Sony“ fotoaparatais, jums ypač pravers jų dinaminis diapazonas. Pats fotografuoju RAW formatu ir vaizdus galiu redaguoti vėliau, todėl man nė karto neprireikė graduotų filtrų. Dažnai nustatau mažesnę ekspoziciją, kad išlaikyčiau danguje matomas detales, žinodamas, kad galiu atkurti daugelį detalių, esančių šešėliuose. Taip visada galiu užfiksuoti tobulą vaizdą.
Fotografuodamas perėjimus, pavyzdžiui, dienos perėjimą į naktį, pasitelkiu sumanią intervalo laikmačio funkciją, kuri vadinasi „automatinės ekspozicijos sekimo jautrumas“. Ji padeda palaipsniui pritaikyti ekspoziciją keičiantis apšvietimui. Fotografuodamas pirmiausia nustatau diafragmos pirmenybę, o po to pasirenku žemą automatinį ekspozicijos sekimą. Taip padarius, ekspozicija bus pritaikoma palaipsniui, išvengiant staigaus šuolio, dėl kurio galutiniame laiko intervalo vaizde būtų matomas mirgėjimas.
Jums taip pat reikės įsitikinti, kad pasirinkote pakankamą intervalo trukmę. Pavyzdžiui, pirmųjų ekspozicijų trukmė gali būti 1/30 sek., paliekant 2 sek. intervalą tarp kadrų, tačiau temstant ekspozicijos trukmę gali reikėti pailginti iki 3 sek., o tai yra daugiau nei intervalo trukmė.
Kai noriu būti tikras, kad galiu lanksčiai rinktis trumpesnę nei intervalo trukmė ekspozicijos trukmę, fotografuoju plačiai atvėręs diafragmą (tai gali padėti, kad ant jutiklio nesimatytų dulkių) ir nustatęs jautrumą iki ISO 200 arba 400.
Dar vienos dimensijos įtraukimas
Kurdamas laiko intervalų kompozicijas mėgstu būti kūrybiškas, todėl dažnai naudoju motorinį slankiklį su galvute. Jį naudodamas galiu kurti judesius, pavyzdžiui, plačiai apžvelgti kokį nors fone esantį vaizdą. Tai galutiniam laiko intervalo vaizdui suteikia dar stipresnį trimatį efektą. Dėl šios priežasties mėgstu fotografuoti mieste, nes jame tiek daug objektų, su kuriais galiu išgauti tokius efektus. Miestas yra tikra laiko intervalų fotografijos žaidimų aikštelė.
Laiko intervalų filmo kūrimas
Užfiksavę šimtus nuotraukų, galėsite iš jų kurti laiko intervalų filmą. Nuotraukoms redaguoti ir mirgėjimui pašalinti naudoju „Adobe Lightroom“ ir „LRTimelapse“. Po to eksportuoju nuotraukas kaip JPEG formato seką į „Adobe After Effects“, kur galiu jas perkadruoti, jei kur nors į fotoaparatą kas nors atsitrenkė arba jį sujudino, ir įtraukti perėjimų bei priartinimo efektų, tarsi redaguočiau įprastą vaizdo įrašų seką.
„Einu iš proto dėl tobulo kadro“