SVARBIAUSIA INFORMACIJA APIE OBJEKTYVUS

Židinio nuot., matymo kampas, perspektyva
Židinio nuotolis

Židinio nuotolis

Židinio nuotolis arba židinio nuotolio diapazonas keičiant mastelį paprastai yra svarbiausias dalykas renkantis objektyvą konkrečiai fotografijai ar jos tipui. Objektyvo židinio nuotolis nurodo dvi ypatybes, kurios yra labai svarbios fotografams: didinimą ir matymo kampą.

Kuo didesnis židinio nuotolis, tuo didesnis didinimas ir atvirkščiai. Plačiakampių objektyvų su mažu židinio nuotoliu didinimas yra mažas, todėl norint užpildyti visą kadrą, jums patiems reikia prieiti arčiau vidutinio dydžio objekto. Tačiau kartu tai reiškia, kad kadre galite įtalpinti didesnius objektus nefotografuodami dideliu atstumu. Teleobjektyvų su didelio židinio nuotoliu didinimas yra didelis, taigi kadrą galite užpildyti objektais, kurie yra toliau nuo fotoaparato.

[1] Antrinis pagrindinis objektyvo taškas [2] Židinio nuotolis [3] Matymo kampas (įstrižai) [4] Židinio plokštuma (vaizdo jutiklio plokštuma)

Techninis židinio nuotolio apibrėžimas

– Techninė kalba –

Objektyvo židinio nuotolis apibrėžiamas kaip atstumas nuo antrinio pagrindinio taško iki galinio židinio taško, kai fokusuojama į begalybę. Antrinis pagrindinis taškas yra vienas iš šešių „kardinaliųjų taškų“, kurie naudojami kaip atskaitos taškai lęšiuose (priekiniai ir galiniai židinio taškai, pagrindiniai ir antriniai mazginiai taškai bei pirminiai ir antriniai pagrindiniai taškai). Sudėtiniuose objektyvuose nėra iš anksto nustatytos antrinio pagrindinio taško vietos – jis gali būti kur nors objektyvo cilindro viduje arba kažkurioje objektyvo cilindro išorinės dalies vietoje, tai priklauso nuo objektyvo konstrukcijos, todėl patiems sunku tiksliai išmatuoti objektyvo židinio nuotolį.

Židinio nuotolis ir matymo kampas

Matymo kampu apibūdinama, kiek priešais fotoaparatą esančio vaizdo užfiksuos fotoaparato jutiklis. Kalbant technine kalba, tai jutiklyje užfiksuojamo vaizdo kampas, kuris matuojamas įstrižai. Svarbu nepamiršti, kad matymo kampas visiškai priklauso nuo objektyvo židinio nuotolio ir fotoaparato jutiklio formato, todėl matymo kampas, sukuriamas įvairiais objektyvais, skirsis naudojant 35 mm viso kadro ir APS-C formato fotoaparatus. Skirtingi objektyvai, kurių židinio nuotolis vienodas, visada sukurs tokį pat matymo kampą, jei bus naudojami su tokio pat dydžio jutikliais.

Lyginant židinio nuotolį ir matymo kampą, šis ryšys matomas 35 mm viso kadro ir APS-C formato fotoaparatuose.

* Židinio nuotolis ( ): židinio nuotolio atitikmuo, kai jungiama prie skaitmeninio fotoaparato su keičiamaisiais objektyvais ir 35 mm viso kadro jutikliu

Perspektyva

Esant dideliam židinio nuotoliui, pirmojo plano ir fone esantys objektai galutiniame vaizde dažnai atrodo arčiau vienas kito. Šis efektas kartais vadinamas „teleobjektyvo glaudinimu“, nors taip nutinka ne dėl objektyvo savybių. Iš tikrųjų naudodami teleobjektyvą turite būti toliau nuo fiksuojamų objektų. Taigi dėl atstumo nuo fotoaparato iki priekinio plano ir fone esančių objektų jie iš tikrųjų atrodo arčiau vieni kitų. Kitaip tariant, kadangi priekinio plano ir fone esantys objektai yra santykinai nutolę nuo fotoaparato, jų santykinis dydis galutiniame vaizde bus artimesnis realybei. Fotografuojant plačiakampiu objektyvu paprastai turite prieiti arčiau pirmojo plano objekto, kad jis būtų pakankamai didelis kadre, todėl tolimesni objektai atrodo santykinai mažesni. Matomos perspektyvos skirtumą iš tikrųjų lemia atstumas, kuriuo esate nuo fiksuojamo objekto.

Vaizdas naudojant 24 mm židinio nuotolį

24 mm židinio nuotolis, 84 laipsnių matymo kampas

300 mm židinio nuotolio vaizdas

300 mm židinio nuotolis, 8 laipsnių matymo kampas