Kaip valyti ir prižiūrėti jūsų fotoaparatą ir objektyvą

Fotoaparatu užfiksuotuose vaizduose matau taškų / dulkių.
Dažniausia skaitmeninių fotoaparatų naudotojams iškylanti problema – dulkės ant fotoaparato jutiklio. Tai sukelia neigiamų pasekmių nuotraukoms, nes jos išsisklaido, o šviesių tonų vaizdo detalėse matomos tamsios dėmės. Daugeliu atvejų dėmės matomos žydrame danguje (kaip pavyzdyje toliau).Fotoaparatui kažkas negerai, kai dėmės nuotraukose atsiranda nuo dulkių ant permatomo veidrodžio, elektroninio vaizdo ieškiklio arba objektyvo. Dulkės peršviečiamame veidrodyje arba elektroniniame vaizdo ieškiklyje neturi daryti įtakos galutiniam nufotografuotam vaizdui. Paprastai dulkių dalelės objektyve yra labai mažos ir per toli nuo židinio taško, todėl neturi būti matomos užfiksuotuose vaizduose.
Ko imtis, kad išvengčiau dulkių ant jutiklio arba peršviečiamo veidrodžio?

Visiškai išvengti dulkių patekimo į fotoaparatą nelabai įmanoma, tačiau pateiksime keletą patarimų, kaip žymiai sumažinti dulkių patekimo riziką.

 1. Prieš keisdami objektyvą išjunkite fotoaparatą. Taip sumažinsite statinę įkrovą jutiklyje ir riziką pritraukti dulkių.
 2. Patikrinkite, ar galinio objektyvo išorinė pusė švari, nedulkėta, tik tada objektyvą junkite prie fotoaparato. Nupūskite dulkes ir kitas daleles, kurios gali subraižyti stiklą, naudokite rankinį guminį pūteklį. Po to, jei vis dar reikia, nušluostykite paviršių sausu mikropluošto audiniu.
 3. Ilgesnį laiką nepalikite fotoaparato atidarytu sumontuotu objektyvu. Kai nuimate objektyvą, ant jo nuėmimo angos iškart uždėkite dangtelį arba kitą objektyvą.
 4. Jei įmanoma, keiskite objektyvą tokioje aplinkoje, kur sausa ir nelabai dulkėta arba nėra smėlio.
 5. Keisdami objektyvą nukreipkite jo montavimo angą žemyn, kad per ją nepatektų dulkių į fotoaparatą.
 6. Galinio objektyvo dangtelis ir fotoaparato dangtelis turi būti švarūs ir nedulkėti. Kai objektyvas prijungtas prie fotoaparato, prie fotoaparato korpuso dangtelio galite prijungti galinio objektyvo dangtelį. Taip dangteliai nerinks dulkių arba nešvarumų, ypač kai fotoaparatą nešiojatės rankinėje.
 7. Fotoaparato maišelis turi būti švarus. Nustebsite sužinoję, kiek dulkių ir nešvarumų susirenka maišelyje po kažkurio jo naudojimo laiko. Visiškai ištuštinkite maišelį ir siurbliu išsiurbkite visas ten esančias dulkes bei nešvarumus. Prieš siurbdami maišelį patikrinkite, ar jame nėra smulkių detalių, pvz.: atminties kortelių, priedų antgalio dangtelių ir kitų.
Ką daryti, jei užfiksuotame vaizde yra dulkių dėmių?

SLT fotoaparatai turi dviejų pakopų apsaugos nuo dulkių funkciją.

 1. Optinio lėto perleidimo filtro antistatinis padengimas
 2. Jutiklis vibruoja, kad nupurtytų smulkias laisvai skraidančias dulkes nuo lėto perleidimo filtro. (SLT modeliai, pristatyti 2011 m. vasarą (SLT-A77 ir vėlesni) turi dar efektyvesnio ultragarsinio vibravimo funkciją, nupurtančią dulkes geriau nei ankstesniuose modeliuose.

Jutiklis automatiškai vibruoja kaskart, kai fotoaparatas išjungiamas; funkciją galima įjungti meniu parinktyse, kai to reikia. Kadangi fotoaparato apsaugos nuo dulkių funkcija įjungiama kiekvieną kartą, kai fotoaparatas išjungiamas, anksčiau užfiksuotuose vaizduose matomos dulkės dabartiniuose vaizduose jau gali būti išnykusios. Paprastai dulkių dalelės yra labai smulkios, todėl jas sunku pastebėti plika akimi, kai žiūrite per jutiklį.

Kaip valyti fotoaparato jutiklį (kai optinis lėto perleidimo filtras jo priekyje)

„Sony“ leidžia naudotis tik vienu iš įrenginio valymo metodų – naudojantis rankiniu guminiu pūtekliu*. Kiti metodai sukelia riziką sugadinti jutiklį, taip pat optinį lėto perleidimo filtrą jutiklio priekyje, dėl ko fotoaparato garantija bus nutraukta.

Valykite optinį lėto perleidimo filtrą jutiklio priekyje tokiu būdu:

 1. Išjunkite fotoaparatą, kad jis automatiškai pradėtų vibruoti jutiklį ir nupurtytų nuo jo dulkes.
 2. Nuimkite objektyvą. Dabar galite matyti peršviečiamą veidrodį, kuris blokuoja vaizdo jutiklį. Rankiniu guminiu pūtekliu nupūskite dulkes nuo peršviečiamo veidrodžio, tačiau veidrodžio nelieskite.
 3. Kad pasiektumėte jutiklį, veidrodį turite atlaisvinti. Pirštų galiukais švelniai paspauskite veidrodžio laikiklį, kad veidrodis atsilaisvintų.

  Jokiais būdais nelieskite peršviečiamo veidrodžio! Veidrodis šiame fotoaparate yra pagamintas iš peršviečiamos juostelės. Jei paliesite jį, sutepsite arba deformuosite, dėl ko gali būti paveikta vaizdo kokybė arba fotoaparato veikimas.
 4. Nukreipkite fotoaparatą žemyn ir pridėkite pūteklio galiuką prie objektyvo jungties viduje, tada pūstelėkite kelis kartus. Tokiu būdu dulkės pakeliamos nuo jutiklio ir išpučiamos iš fotoaparato.
 5. Kai baigiate, pirštų galiukais švelniai paspauskite veidrodį atgal į jo vietą, kol išgirsite spragtelėjimo garsą. Lieskite tik veidrodžio rėmelį, tačiau jokiais būdais nelieskite paties veidrodžio.

*Rankinis guminis pūteklis: rankinių guminių pūteklių siūlo daugelis gamintojų, ir jie skiriasi tiek kaina, tiek kokybe. Geras guminis pūteklis yra su keičiamais filtrais, kad nepūstų dar daugiau dulkių į fotoaparato kamerą. Rankinis guminis pūteklis yra labai svarbi fotoįrangos dalis, užtikrinanti greitus ir gerus rezultatus.

Pastaba: valyti jutiklį niekada nenaudokite oro iš talpyklų! Talpyklose esantis oras gali būti veikiamas per didelio slėgio, jame gali būti nedidelis kiekis kenksmingų skysčių, kurie patekę ant lėto perleidimo filtro arba peršviečiamo veidrodžio gali juos rimtai sugadinti.

Dulkės ant peršviečiamo veidrodžio

Peršviečiamas veidrodis yra labai jautri fotoaparato dalis.

Veidrodis šiame fotoaparate yra pagamintas iš peršviečiamos juostelės. Jei paliesite jį, sutepsite arba deformuosite, dėl ko gali būti paveikta vaizdo kokybė arba fotoaparato veikimas. Veidrodį galima lengvai subraižyti.

Niekada nekrapštykite nešvarumų, dulkių arba purvo nuo SLT veidrodžio ir niekada nevalykite jų valomaisiais skysčiais. Taip galite sugadinti peršviečiamą veidrodį. Jei veidrodis bus sugadintas tiesioginio prisilietimo prie jo, gedimas nebus taisomas pagal galiojančią garantiją.

Kad SLT veidrodis būtų švarus ir fotoaparatas veiktų optimaliai, reguliariai rankiniu guminiu pūtekliu* nupūskite dulkes, kad jos nesikauptų. Taip pat prieš keisdami objektyvus valykite išorinį objektyvo elementą. Tai ypač efektyvu, kai fotoaparatas naudojamas drėgnoje aplinkoje arba ten, kur yra kondensato kaupimosi rizika. Drėgmės / kondensato veikiamos dulkės ant SLT veidrodžio gali prikibti.

*Rankinis guminis pūteklis: rankinių guminių pūteklių siūlo daugelis gamintojų, ir jie skiriasi tiek kaina, tiek kokybe. Geras guminis pūteklis yra su keičiamais filtrais, kad nepūstų dar daugiau dulkių į fotoaparato kamerą. Rankinis guminis pūteklis yra labai svarbi fotoįrangos dalis, užtikrinanti greitus ir gerus rezultatus.

Pastaba: niekada nepūskite oro į fotoaparatą iš talpyklos! Talpyklose esantis oras gali būti veikiamas per didelio slėgio, jame gali būti nedidelis kiekis kenksmingų skysčių, kurie patekę ant peršviečiamo veidrodžio gali juos rimtai sugadinti.

Dulkės objektyvo viduje‎

Dulkės objektyvo viduje yra įprastas reiškinys, todėl tai nėra nieko blogo. Palyginti su dulkėmis ant jutiklio, dulkės objektyvo viduje neturi matytis galutiniuose užfiksuotuose vaizduose. Jei dulkių pamatote objektyvo viduje (tai lengviau pamatyti plika akimi nei dulkes ant jutiklio), galite toliau fotografuoti!

Dėl objektyvo elementų nuolatinio judėjimo viduje, kai vaizdas fokusuojamas ir / arba priartinamas, objektyvui reikia šiek tiek oro. Jei objektyvas visiškai užsandarintas, jo elementai galės judėti tik šiek tiek ir bus pastumti suslėgto oro.

Jei objektyvas yra visiškai naujas, jo viduje jau yra šiek tiek dulkių. Tai nėra defektas. Objektyvai gaminami ypač tiksliai ir kruopščiai, tačiau neįmanoma sukurti 100 proc. nuo dulkių švarios aplinkos.

Kaip valyti ir prižiūrėti jūsų fotoaparato korpusą ir objektyvą

Valyti fotoaparato korpusą ir objektyvą yra itin svarbu, kad įrenginys tinkamai veiktų. Tačiau ši procedūra reikalauja kruopštumo ir atsargumo. Geriausias būdas išlaikyti puikiai veikiantį įrenginį, tai jį tinkamai prižiūrėti:

Visada uždėkite objektyvo dangtelį.
Visada laikykite objektyvą apsauginiame dėkle.
Nešiokitės fotoaparatą tinkamame dėkle.

Priedų rasite čia.

Turite apgalvoti, jei ketinate naudojatės fotoaparatu labai drėgnoje vietoje arba pernešate jį iš labai šaltos vietos į labai šiltą. Dėl tokių aplinkos skirtumų metalinės dalys gali oksiduotis, dėl ko fotoaparatas gali pradėti veikti blogiau. Be to, fotoaparato viduje gali atsirasti ir grybelis arba pelėsis, dėl ko fotoaparatas gali nebeveikti. Kad sumažintumėte tokią riziką, krepšyje nešiokitės silicio gelio kvapiklių. Silicio gelio kvapikliai sugeria drėgmę.

Kai dirbate su savo įranga, dulkės arba kietosios dalelės gali prikibti prie fotoaparato korpuso ir objektyvo, ant jų gali likti jūsų pirštų atspaudų. Toliau pateikiama, kaip galite nuvalyti tai nuo fotoaparato jo nepažeisdami.

 1. Fotoaparato korpusas

  Po dienos paplūdimyje fotoaparato įrantose paprastai lieka smėlio. Jei jis nenuvalomas, smėlis gali patekti į reguliavimo mygtukų angas, dėl ko mygtukai susidėvės, ir fotoaparatas taps nebenaudojamas. Smėlis gali rimtai sugadinti objektyvo židinio žiedus.
  Paprasčiausias būdas pašalinti smėlį, nubraukti jį minkštu šepetėliu išorinėje korpuso pusėje. Smarkiai nespauskite, kad nesubraižytumėte LCD ekrano arba fotoaparato korpuso.
  Jei nepasišalina šepetėliu, galite šluostyti vatos gumulėliu. Vatos gumulėliu efektyviau valyti tas vietas, kurios sunkiai prieinamos.
  Galiausiai jei fotoaparatas išteptas sunkiai nuvalomu purvu, įsigykite iš optikos mikropluošto audinio ir šiek tiek sudrėkinę jį vandenyje valykite paviršių. Mikropluošto audinys rekomenduojamas dėl to, kad juo nesubraižomas LSD ekrano paviršius.
  Nedrėkinkite mikropluošto audinio cheminiais produktais, pvz.: skiedikliais, benzinu, alkoholiu, nevalykite įrangos vienkartinėmis valymo servetėlėmis ir panašiomis priemonėmis.

 2. Objektyvai

  Objektyvams reikia mažiau specifinės priežiūros. Stiklas, iš kurio pagamintas objektyvas, yra labai lengvai dūžtantis ir subraižomas. Objektyvą valykite tik tada, jei nebelieka kitos išeities. Optinis paviršius paveikiamas kiekvieną kartą, kai valomas. Žymių lieka visada, net jei jos nematomos plika akimi. Geriau naudoti šiek tiek dulkėtą objektyvą nei subraižytą.
  Geriausia objektyvą valyti tik tokiu atveju, jei ant jo matomi pirštų atspaudai, nes jie dažniausiai riebūs ir rūgštiniai, todėl gali apgadinti objektyvo apsaugos nuo atspindėjimo padengimą. Išdžiūvę vandens lašai ir jūros vandens purškalo kristalai taip pat gali pažeisti stiklą, todėl turi būti nuvalomi.
Dulkių ir mikrodalelių nuvalymas

Pirmiausia dulkes pūskite rankiniu guminiu pūtekliu. Niekada nepūskite burna. Jei taip darysite, ant objektyvo pateks ir seilių, kurios paliks sunkiai nuvalomų dėmių.

Toliau minkštu šepetėliu nuvalykite dulkes nuo objektyvo. Nelieskite šepetėlio plaukelių pirštais, nes juos išriebaluosite, dėl ko braukdami ištepliosite fotoaparatą riebiomis dėmėmis. Per daug šepetėlio nespauskite. Po dienos paplūdimyje, mikrodalelės, pvz.: kvarcinio smėlio arba silicio, gali būti ant objektyvo stiklo paviršiaus, todėl, jei netinkamai jas valysite, galite subraižyti optinės detalės paviršių.

Riebių dėmių ir pirštų atspaudų nuvalymas

Bendroji taisyklė yra neliesti objektyvo pirštais. Jei ant objektyvo stiklo yra pirštų atspaudų, niekada jų nevalykite savo drabužiais arba turimais po ranka audiniais. Jų pluoštas per stambus, todėl gali subraižyti stiklo paviršius.

Naudokite mikropluošto audinį ir laikykite jį maišelyje arba fotoaparato dėkle, kad jis nedulkėtų.
Jei riebioms dėmėms nuvalyti reikia skysčio, nevilgykite į vandenį iš čiaupo, nes jame esančios druskos gali subraižyti stiklą.
Mikropluošto audinį vilgykite į dejonizuotą vandenį, braukite stiklo paviršių nekrapštydami.