KODALINE „360 Reality Audio“ pirmasis klausymas

Kalbėjome su KODALINE apie jų dainų kūrimo procesą, pirmuosius įspūdžius išbandžius „360 Reality Audio“ ir šios technologijos potencialą pakeisti tai, kaip muzikantai kurią muziką.

Bendradarbiaujant su LIVE NATION

KODALINE-grupe
KODALINE

Iš kairės: Jason Boland / Steve Garrigan / Vincent May / Mark Prendergast

Dubline, Airijoje įsikūrusio modernaus roko kvarteto „Kodaline“ specializacija – emocionalus radijui tinkantis rokas, kuris susilaukė palyginimų su „Coldplay“, „Keane“, U2 ir „Oasis“. 

2012 metų pabaigoje grupė buvo įtraukta į BBC 2013 m. Metų garso nominaciją, bet pirmąją vietą pralaimėjo grupei HAIM. „Kodaline“ išleido savo debiutinį albumą „Perfect World“ 2013 metų birželį, o prieš tai – singlus „High Hopes“ ir „Love Like This“. 

Darbininkų klasės miestelyje Sordse įkurta grupė, kurią sudarė talentingi muzikantai Steve'as Garriganas, Vinnie May jaunesnysis, Jasonas Bolandas ir Markas Prendergastas, 2012 metais išleido tokio paties pavadinimo EP, o kitais metais planuoja išleisti albumą. 

Albumas sulaukė didelio pripažinimo Airijoje, dukart buvo pripažintas platininiu. Taip pat jam puikiai sekėsi Britanijoje (jis pasiekė trečiąją vietą ir tapo auksiniu) bei kai kuriose Europos dalyse. Antrasis „Kodaline“ albumas „Coming Up for Air“ buvo išleistas 2015 metų pradžioje. 

Albumas pasiekė aukščiausią, ketvirtą vietą JK populiariausių dainų sąrašuose ir jame buvo singlai „The One“ ir „Honest“. 2017 metų vasarą grupė grįžo pristačiusi singlą „Brother“ bei „I Wouldn‘t be“ EP. Kitais metais jie išleido singlą „Follow Your Fire“, kuris buvo įtrauktas į popmuzikos skambesio turintį grupės trečiąjį albumą „Politics of Living“.

„Muzika yra tai, kaip skamba jausmai.“

– „LIVE NATION“

Ačiū, kad čia esate. Gal galite papasakoti, kaip buvo įkurta „Kodaline“? Kada supratote, kad norite, jog muzika taptų jūsų karjera?

STEVE‘AS GARRIGANAS

Na, aš ir Markas pradėjome groti dar būdami paaugliai. Tiesiog atlikdavome koverius. Bet manau, kad užsikrėtėme dainų rašymu ir pradėjome groti prieš žiūrovus. Prieš bet ką, kas norėjo klausytis – nors tuo metu nelabai kas norėjo klausytis. Taigi nebuvo lengva [juokiasi]. Bet mes tiesiog įsimylėjome muziką, kūrimą, įrašinėjimą ir atlikimą. Dabar esame tikrai laimingi, kad galime keliauti aplink pasaulį ir rengti pasirodymus bet kur. Tai nuostabu.

– „LIVE NATION“

Gal galėtumėte šiek papasakoti apie tai, kaip jums viskas pavyko?

MARKAS PRENDERGASTAS

Buvome parašę keletą dainų ir tiesiog jomis labai tikėjome. Manėme, kad kiti žmonės tikrai turėtų norėti paklausyti tų dainų, Norėjome išleisti tas dainas į viešumą. Ir kai būdamas muzikantas pasakai žmonėms, kad tai yra tai, ką tu darai ir ką nori daryti, iš pradžių jie tavimi nelabai tiki. Taigi tai neatrodė realistiška, kol lūkesčiai ėmė virsti realybe. O kai tai ėmė virsti realybe ir kai pradėjome leisti muziką ir žmonės ėmė rinktis į koncertus, tada turbūt ir supratome, kad galėtume tai daryti amžinai – jei tik žmonės to nori.

STEVE‘AS

Pats geriausias ir keisčiausias jausmas yra girdėti, kai žmonės dainuoja tavo paties muziką gyvo pasirodymo metu. Tai nuostabu.

– „LIVE NATION“

Turėtų būti puikus jausmas – juk dabar turite tokias dideles minias gerbėjų!

VINCENTAS MAY

Taip, kiek nutolome nuo pasirodymų mažuose klubuose, kur yra keli šimtai žmonių ar net mažiau. Todėl dabar tikras malonumas groti salėse, kuriose būna tūkstančiai žmonių. Niekada nelaikome tai savaime suprantamu dalyku.

– „LIVE NATION“

Taigi ką šiais laikais jums reiškia muzikos kūrimas?

VINCENTAS

Manau, kad tai svarbiausia.

STEVE‘AS

Taip, tai yra viskas. Tai mūsų aistra. Neįsivaizduoju pasaulio be muzikos.

VINCENTAS

Nemanau, kad užuot tai darę, mes galėtume daryti ką nors kita. Tai geriausias darbas pasaulyje [juokiasi].

STEVE‘AS

Taip pat yra puikus pasakymas, bet jis šiek tiek, na, nežinau...

MARKAS

Tęskite...

STEVE‘AS

„Muzika yra tai, kaip skamba jausmai.“ Man patinka šis pasakymas. Aha, matai – jis tiesiog iš manęs pasijuoks.

VINCENTAS

Ne, tai puiku.

STEVE‘AS

Kartais dainoje gali pajausti emociją, kurią sunku išreikšti žodžiais. Tiesiog tu supranti tą dainą.

MARKAS

Jei gali parašyti dainą apie kažką, kas tave paliečia, – nesvarbu, ar išgyveni sunkų laikotarpį ar puikų – dažniausiai tai atsidurs tavo muzikoje. Suprantate, mes negalime vykti į koncertinį turą, jei nerašome dainų. Todėl muzikos kūrimas yra viskas. Nuo to viskas ir prasideda.

kodaline-groja-1
kodaline-groja-2
„Skirtingiems žmonėms muzika reiškia skirtingus dalykus. Bet geriausia, kai surenki visus tuos žmones ir jie tau dainuoja tavo dainą.“

– „LIVE NATION“

Kokią įtaką visų šių jausmų įdėjimas į muzikos rašymą turi gyvam pasirodymui?

MARKAS

Paskutiniame koncerte, kurį grojome prieš keletą dienų, priekinėje eilėje buvo maža mergaitė, kurios veidu riedėjo ašaros. Bet visą laiką ji atrodė tokia laiminga. Žinoma, daugelis dainų jai labai daug reiškė, bet taip pat šalia buvo kitas žmogus, kuris tiesiog plojo ir linksminosi. Taigi skirtingiems žmonėms muzika reiškia skirtingus dalykus. Bet geriausia, kai surenki visus tuos žmones ir jie tau dainuoja tavo dainą.

STEVE‘AS

Taip, tai nepakartojamas jausmas.

– „LIVE NATION“

O kiek svarbūs jums yra jūsų gerbėjai?

STEVE‘AS

Beveik kiekvieno pasirodymo pabaigoje ištariu didelį ačiū kiekvienam atėjusiam žmogui. Be gerbėjų negalėtume daryti to, ką darome. Galėtume rašyti dainas, bet niekas jų nesiklausytų. Galėtume rengti pasirodymus, bet į juos niekas neateitų [juokiasi]. Be gerbėjų būtume niekas, todėl mes juos labai vertiname.

JASONAS BOLANDAS

Mums labai pasisekė, kad jie mus taip palaiko. Kaip žinote, savo karjeros metu patyrėme daug pokyčių. Keitėme stilius, keitėme kryptis ir kurį laiką buvome dingę. Ir kiekvieną kartą mums sugrįžtant, jie mūsų laukia, pasirengę vėl pasisveikinti ir ateiti į mūsų pasirodymus.

– „LIVE NATION“

Jums vis dar kartkartėmis patinka rengti mažesnius pasirodymus. Tai atrodo tarsi nusilenkimas savo gerbėjams, kai ateinate į mažą klubą ir susitinkate akis į akį su žmonėmis. Ar galėtumėte daugiau papasakoti apie tai?

STEVE‘AS

Panašiai, kaip Markas anksčiau pasakojo. Na žinote, žmogaus veidu liejasi ašaros, o kitas – juokiasi. Tai galima pamatyti mažame klube, bet prarandi šį artumą didesnėse salėse. Taigi manau, kad tai padeda išlaikyti ryšį su gerbėjais.

MARKAS

Kartais, kai groji klube, pavyzdžiui nedideliame klube, kuriame telpa 200 gerbėjų, gali atrodyti, kad muzika garsesnė nei grojant prieš tūkstančius žmonių, nes jie visada toli. Klube, tokiame mažame kambaryje telpa tiek daug energijos. Taigi nors šią vasarą grojome milžiniškuose festivaliuose visur, grįžome ir surengėme keletą akustinių pasirodymų mažyčiuose klubuose. Manau, kad patiriame tą pačią emociją, kurią patiriame grodami dideliame renginyje. Džiaugiamės galėdami groti abiejų tipų koncertus.

– „LIVE NATION“

Pakalbėkime apie jūsų naujausią albumą „Politics of Living“. Čia šiek tiek išplėtėte savo kūrybą kalbant apie garsą ir dainų rašymą. Ar galėtumėte mums papasakoti šiek tiek apie tai, kodėl kurdami šį albumą ieškojote naujų sprendimų – dirbote su kitais prodiuseriais, studijoje bandėte kitokius garsus?

STEVE‘AS

Pagrindinis dalykas, kurio siekėme pradėdami šį albumą, buvo tiesiog išeiti iš savo komforto zonos. Mano, kad mūsų, kaip grupės, komforto zona visada buvo lėtos baladės, kurios būdavo gana supaprastintos, kalbant apie produkciją. Turėjome galimybių dirbti su daugybe šaunių žmonių, ir kiekvienas prodiuseris įnešdavo kažką naujo, supažindindavo mus su visiškai nauju garsų pasauliu. Buvo daugybė dainų, kurias, galima sakyti, išmetėme, bet buvo labai smagu eksperimentuoti su jomis. Daug išmokome.

Norėdamas parašyti dainą, paprastai sėdu tiesiai prie pianino arba paimu gitarą ir pradedu rašyti melodijas ar kažką panašaus. Na o vienas iš mūsų prodiuserių tiesiog sėdėdavo prie savo nešiojamojo kompiuterio ir kurdavo visus tuos keistus garsus, kurie išjudindavo dainų kūrimo procesą. Tai visai kitoks kūrybos būdas. Bet tai buvo puiku, ir aš tikrai didžiuojuosi tuo, ką su šiuo albumu pasiekėme. Mes išėjome iš savo komforto zonos ir eksperimentavome. Atradome garsų, kurių visiškai nežinojome. Tai buvo puikus procesas. Buvo šaunu.

JASONAS

Taip. Albume „Politics of Living“ tiesiog norėjome išbandyti kažką nauja. Taip pat gavome puikių progų padirbėti su keletu naujų prodiuserių, kurie mus nukreipė skirtingomis kryptimis.

MARKAS

Mano mėgstamiausias garsas šiame albume yra dainoje pavadinimu „I Wouldn't Be“. Tas garsas yra tik mūsų keturių balsai kartu ir nieko daugiau. Kai pirmą kartą išgirdau tai studijoje, pagalvojau, kad skamba puikiai, nes nebuvo jokių triukų. Steve‘as sudainavo savo dalį, o tada mes po vieną sudainavome savo dalis. Tai, kad tiesiog galėjome girdėti savo keturių balsus ir nieko daugiau, tikrai suteikė drąsos. Buvo labai šaunu tai girdėti.

– „LIVE NATION“

Kalbant apie garsinius tyrinėjimus, ką manote apie „Sony“ naująją „360 Reality Audio“ technologiją? Ji leidžia klausytojui būti pačiame įrašo centre, kai garsai sklinda aplink jį. Ar manote, kad tai leistų jūsų muzikai pasakyti kažko, ko galbūt nepavyko anksčiau?

STEVE‘AS

Tai tiesiog neįtikėtina.

VINCENTAS

Tai visai naujas būdas. Tai taip pat primena tuos laikus, kai jie pirmą kartą bandė atskirų takelių įrašymą arba naudojo...

STEVE‘AS

Garso įrašymas grojant esamam takeliui.

VINCENTAS

Garso įrašymas grojant esamam takeliui! Tai padeda praplėsti akiratį. Tai naujas būdas...

STEVE‘AS

...klausytis muzikos. Potencialiai tai yra visiškai naujas būdas kurti muziką.

VINCENTAS

Taip, tai gali visiškai pakeisti tai, kaip žmonės rašo muziką arba taip, kaip suvedamas įrašas ir kaip visa tai patiria galutinis vartotojas. Ji turi potencialą pakeisti gyvenimus.

– „LIVE NATION“

Ką tinkamas garsas tinkamu metu gali duoti dainai, kai įrašinėjate?

STEVE‘AS

Tinkamas garsas tinkamu metu gali visiškai užbaigti dainą. Visu šimtu procentų. Kūrinys būti kažkas nebaigto, nesužadinantis jausmų, bet staiga pasigirsta tinkamas garsas ir tavo reakcija būna „oho, tai nuostabu. Taip, palikime taip.“ Tai gali užbaigti kūrinį.

JASONAS

Tarsi randi raktą spynai, kurią bandei atrakinti.

STEVE‘AS

Taip, arba paskutinė dėlionės detalė. Arba kažkas tokio. Tinkamo garso svarba yra neįtikėtina.

– „LIVE NATION“

Įrašius dainą, ką tinkamas suvedimas gali duoti klausytojui?

MARKAS

Tinkamas suvedimas yra labai svarbu. Mums grąžindavo dainas, su kuriomis dirbome studijoje ne vieną savaitę, ir mums jos patikdavo. Tada atidarai el. laišką su suvestu įrašu ir nekantrauji paklausyti. Tačiau paspaudi „Groti“ ir iškart supranti, kad kažkas ne taip: nesigirdi tam tikros dainos esmės. Kita vertus, daina, kuria nelabai tikėjai, gali būti puikiai suvesta, ir tada išgirsti, ką galvojo suvedimo inžinierius išgirdęs tavo dainą. Tai gali pakeisti tavo nuomonę. Visi girdės tą suvestą įrašą būtent taip.

STEVE‘AS 

Įrašo suvedimas gali nulemti dainos kokybę. Tai tikrai yra vienas iš pačių svarbiausių dalykų.

MARKAS

Nepavydžiu žmonėms, kurie turi kažką suvedinėti, net ir gyvo pasirodymo garsus. Tai sunku. Tai vieno žmogaus nuomonė ir jis nusprendžia, kaip įrašas skambės visiems žmonėms. Žinote, radęs gerą suvedimo inžinierių jo nepaleidi.

VINCENTAS

Taip.

kodaline-groja-3
kodaline-groja-4
„360 Reality Audio“ nukelia tave kažkur kitur. Ji perkelia tave iš šio kambario į salę.“

– „LIVE NATION“

Taigi, kadangi jau turėjote galimybę išbandyti „Sony 360 Reality Audio“ ausinėmis, ką manote?

STEVE‘AS

Tai visai nepanašu į nieką, ką esu girdėjęs. Bandžiau išreikšti tai žodžiais. Atrodo, kad esi gyvame pasirodyme.

VINCENTAS

Atrodė, tarytum sėdėčiau ant būgnų pakylos ir iš tiesų gročiau. Neįtikėtinas aiškumas. Žemųjų dažnių garsas bus nuostabus. Atrodė, lyg būčiau ant būgnų pakylos ir gročiau koncerto metu.

STEVE‘AS

Tai tikrai neįtikėtina. Turiu omenyje, kad...

MARKAS

Tai visiškai nauja patirtis.

JASONAS

Galima pajausti tiek daug salės. Dabar gali patirti to vakaro salės atmosferą.

STEVE‘AS

Ji nukelia tave kažkur kitur. Ji perkelia tave iš šio kambario į salę.

– „LIVE NATION“

Kaip jautėtės girdėdami save per „Sony 360RA“?

MARKAS

Nekantrauju pamatyti, kas mūsų laukia ateityje ir kur link viskas pakryps. Jei muzika būtų išleidžiama formatu, kuriuo galėtum klausyti taip, kaip čia, manau, kad tai pakeistų viską.

VINCENTAS

Taip. Tas faktas, kad kalbame apie tai, kaip formatą, man leidžia įsivaizduoti, kad klausausi taip suvestų klasikinių dainų, pavyzdžiui, „Led Zeppelin“ ar „Beatles“ dainų.

STEVE‘AS

Įsivaizduokite, kad girdite gyvą pasirodymą!

– „LIVE NATION“

Ar galite įvardyti įsimintiniausią akimirką? Kažkas, kas suskambo taip, kaip dar nebuvote girdėję?

JASONAS

Taip, manau, kad tai įžanga. Girdėti minią mums rėkiančių žmonių kiekvieną vakarą mums yra geriausias jausmas pasaulyje, kaip ir sakė Steve'as. Bet manau, kad dabar kiekvienas gali patirti tai, ką girdime stovėdami ant scenos.

MARKAS

Visa tai atrodė taip tikra. Ką tik baigėme savo turą, bet atrodė tarsi vėl koncertuojame. Žmonėms, kurie galbūt niekada nėra patyrę, koks jausmas groti prieš didžiulę salę žmonių, galėčiau pasakyti, kad ši technologija yra arčiausiai to.

– „LIVE NATION“

Ar džiaugiatės, kad jūsų gerbėjai galės patys tai patirti?

STEVE‘AS

Tikrai taip. Manau, kad tai tiesiog priblokš žmones, gerąja prasme.

VINCENTAS

Taip, mums tai yra nuostabu ir mes galime patirti tokius dalykus, todėl, kaip ir pasakojo vyrukai, tai, kad ir žmogus iš publikos gali tai pajusti, yra neįtikėtina.

– „LIVE NATION“

Dabar sunkus klausimas: kaip vienu žodžiu apibūdintumėte „360 Reality Audio“?

JASONAS

Įtraukia.

STEVE‘AS

Taip, tai puikus žodis. „Įtraukia“ labai tinka.

VINCENTAS

Taip. Nuostabu.

STEVE‘AS

Tai tikroviška.

JASONAS

Tai įtraukia. Tu tiesiog ten esi.

MARKAS

Ryšku.

kodaline-klauso-1
kodaline-klauso-2
„Manau, kad „360 Reality Audio“ yra naujas būdas kurti ir įrašinėti muziką.“

– „LIVE NATION“

Ar žinojimas, kad egzistuoja „Sony 360 Reality Audio“, gali paskatinti jus kurti muziką kitaip?

STEVE‘AS

Manau, kad tai yra naujas būdas kurti ir įrašinėti muziką.

MARKAS

Man atrodo, kad viskas prasideda, kai esi studijoje, groji kažką, gali paleisti garsą taip, kad jis slinktų iš kairės į dešinę. Bet klausantis „360 Reality Audio“, tas garsas gali eiti bet kur, suprantate?

STEVE‘AS

Tai sunku suvokti protu.

JASONAS

Bandėme nufilmuoti keletą gyvų pasirodymų naudodami 360 vaizdą, bet tik vaizdas neužtikrina tų pačių pojūčių. Manau, kad gyvas pasirodymas 360 vaizdu ir vaizdą atitinkančiu garsu atneš visiškai naujų pojūčių.

STEVE‘AS

Taip, tai yra ateitis.

– „LIVE NATION“

Kokių, jūsų manymu, privalumų tai duotų gerbėjams?

VINCENTAS

Manau, kad privalumas tas, jog jie galės girdėti tai, ką girdime nuo scenos kiekvieną vakarą, o tai yra nuostabu. Turiu omenyje, jei negalime pakviesti visos minios...

MARKAS

Galėtumėte pabandyti...

VINCENTAS

... Tai kitas puikus dalykas.

MARKAS

Tai yra daugiausia pojūtis. Kai užsidėjau ausines, iš pradžių nesupratau. Sunku tai apibūdinti.

STEVE‘AS

Sunku tai išreikšti žodžiais. Bet gerbėjai, taip pat ir tie gerbėjai, kurie nematė mūsų gyvų pasirodymų, jausis taip, tarsi būtų ten. Todėl tai tikrai nuostabu.

VINCENTAS

Bet vistiek atvykite į koncertą.

JASONAS

Taip.

STEVE‘AS

Taip.

JASONAS

Jausmas beveik toks pat geras, kaip klausantis gyvai.

MARKAS

Skamba beveik taip pat gerai, kaip gyva versija. Šitaip galite išstumti mus iš verslo [juokas].

– „LIVE NATION“

Taip pat buvo išmatuotos jūsų ausys, siekiant optimizuoti „360 Reality Audio“ garsą. Ką manote apie tai, kad „Sony“ gali individualizuoti tuos pojūčius pagal kiekvieną klausytoją?

JASONAS

Manau, kad ši technologija yra neįtikėtina. Padaryti tokie milžiniški šuoliai į priekį, kokių nemaniau esant įmanoma. Jiems tikrai pavyko atkurti garsą pagal tavo galvos padėtį kambaryje, ir tai pritaikyta skirtingai pagal kiekvieną iš mūsų. Žinoma, kad Steve'as girdės kitokį koncertą nei aš, nes aš šiek tiek aukštesnis. Bet tai, kad tai girdisi ausinėse, yra neįtikėtina.

VINCENTAS

Taip. Tikrai neįtikėtina, kai taip nutinka ir kai nutinka taip greitai. Kalbant apie praktinį pritaikymą, manau, kad tiesiog puiku, jog tai galima pritaikyti individualiai.

MARKAS

Klausantis tai atrodo taip futuristiška. Atrodo, kad tai kažkas visiškai nauja ir šviežia. Man tikrai patiko.

STEVE‘AS

Sunku tai įvardyti žodžiais, bet visiškai sutinku su tuo, ką sakė vyrukai. Laukia šauni ateitis.

KODALINE-Vincent
KODALINE-Steve
360-reality-audio

Sužinokite daugiau apie „360 Reality Audio“ ir už šios novatoriškos garso koncepcijos slypinčią technologiją.

WH-1000XM3

Naudokite mūsų WH-1000XM3 triukšmą slopinančias ausines ir patirkite visus „360 Reality Audio“ pojūčius.