SVARBIAUSIA INFORMACIJA APIE OBJEKTYVUS

Diafragma, f skaičiai ir lauko gylis
Diafragma ir išlaikymas

Objektyvo diafragma, dar vadinama apertūra arba rainele, yra išskirtinis mechaninės inžinerijos elementas, kuriuo reguliuojama optinio kelio anga, kuria galima reguliuoti šviesos, patenkančios į objektyvą, kiekį. Diafragma ir užrakto greitis yra dvi svarbiausios priemonės, kuriomis galima valdyti išlaikymą: esant tam tikram užrakto greičiui, kai apšvietimas prastas, reikės naudoti didesnę diafragmą, kad vaizdo jutiklio plokštumą pasiektų daugiau šviesos, o esant geresniam apšvietimui, optimaliam išlaikymui pasiekti reikės mažesnės diafragmos. Tokiu pat būdu, kad pasiektumėte panašių rezultatų, diafragmos nustatymą galite palikti tokį patį, o keisti užrakto greitį. Tačiau diafragma reguliuojamu angos dydžiu taip pat nustatoma, kiek „kolimuotas“ bus per objektyvą einantis šviesos srautas, o su tuo yra tiesiogiai susijęs lauko gylis, todėl norėdami sukurti patinkančius vaizdus turėsite valdyti ir diafragmą, ir užrakto greitį.

F skaičiaus reikšmė

– Techninė kalba –

f skaičius – tai objektyvo židinio nuotolio ir efektyviojo diafragmos skersmens santykis. Taigi jei naudojamas 35 mm F1.4 G objektyvas, kai diafragma nustatyta į didžiausią nustatymą, lygų F1.4, efektyvusis diafragmos skersmuo bus 35 ÷ 1,4 = 25 mm. Atminkite, kad pasikeitus objektyvo židinio nuotoliui, keisis ir diafragmos skersmuo esant tam tikram f skaičiui. Pavyzdžiui, F1.4 diafragmai pasiekti 300 mm teleobjektyve reikia 300 ÷ 1,4 ≈ 214 mm efektyviojo diafragmos skersmens. Tam reikėtų didžiulio, gremėzdiško ir labai brangaus objektyvo, todėl retai pamatysite ilgą teleobjektyvą su didžiule maksimalia diafragma. Žinoma, fotografui nėra būtina tiksliai žinoti diafragmos skersmenį, tačiau tai gali padėti suprasti patį principą.

F skaičiai arba f žingsniai

Visuose objektyvuose yra maksimalus ir minimalus diafragmos nustatymas, kuris nurodomas f skaičiumi, tačiau objektyvo techniniuose duomenyse paprastai nurodoma maksimali diafragma. Kaip pavyzdį panagrinėkime „Sony“ 35 mm F1.4 G. Tai 35 mm F1.4 objektyvas: 35 mm yra židinio nuotolis (tai aptarsime vėliau), o F1.4 – maksimali diafragma. Tačiau ką iš tikrųjų reiškia „F1.4“? Jei reikia techninės informacijos, skaitykite langelį „F skaičiaus reikšmė“, tačiau kad būtų aiškiau praktiškai, tereikia žinoti, kad mažesni f skaičiai atitinka didesnę diafragmą, o F1.4 beveik atitinka didžiausią maksimalią diafragmą, kurią galima pasiekti bendrosios paskirties objektyvais. Objektyvai, kurių maksimali diafragma yra F1.4, F2 arba F2.8, paprastai yra laikomi „sparčiais“ arba „šviesiais“.

Standartiniai f skaičiai, kuriuos naudosite su fotoaparato objektyvu (nuo didelės iki mažos diafragmos): 1.4, 2, 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16, 22 ir kartais 32 (mėgstantiems skaičiuoti – tai kvadratinės šaknies iš 2 laipsniai). Čia pateikiame visus žingsnius, tačiau galite sutikti ir dalinių žingsnių, kurie atitinka pusę ar trečdalį viso žingsnio. Diafragmos dydį padidinus vienu visu žingsniu, šviesos srautas, kuris įleidžiamas į objektyvą, padidinamas dukart. Diafragmos dydį sumažinus vienu žingsniu, į jutiklį patenkantis šviesos srautas sumažėja per pusę.

[1] Efektyvioji diafragma (įleidimo vyzdžio dydis) [2] Diafragma [3] Židinio nuotolis Pastaba: iliustracijoje pateikiamos diafragmos ir židinio nuotolio reikšmės yra apytikslės.

Diafragma ir lauko gylis

Lauko gyliu vadiname atstumų nuo fotoaparato diapazoną, kuriame fiksuojami objektai išliks ryškūs.

Esant labai mažam lauko gyliui, sufokusuotos srities gylis gali būti vos keli milimetrai. Ir priešingai, kartais kraštovaizdžių nuotraukose lauko gylis gali būti labai didelis, o viskas gerai sufokusuota: pradedant objektais čia pat priešais fotoaparatą, baigiant objektais už daugybės kilometrų. Lauko gylio reguliavimas yra viena naudingiausių kūrybinės fotografijos priemonių.

Iš esmės kuo didesnė diafragma, tuo mažesnis lauko gylis, todėl jei norite užfiksuoti portretą su dailiai defokusuotu fonu, turite plačiai atverti diafragmą. Tačiau čia svarbūs ir kiti veiksniai. Didesnio židinio nuotolio objektyvais paprastai galima sukurti mažesnį lauko gylį (kaip paaiškinome anksčiau, iš dalies dėl to, kad tarkim F1.4 diafragma 85 mm objektyve yra kur kas didesnė nei F1.4 diafragma plačiakampiame 24 mm objektyve), o atstumas tarp fiksuojamos scenos objektų turės įtakos matomam lauko gyliui.

Diafragma (iš kairės į dešinę): nuo atviros (didelės) iki uždaros (mažos) Lauko gylis (iš kairės į dešinę): nuo mažo iki didelio

Trys svarbiausi įspūdingo defokusavimo efekto dalykai

– Fotografavimo patarimas –

Žinoma, užfiksuoti vaizdus su dailiai defokusuotu fonu yra šiek tiek sudėtingiau nei tiesiog pasirinkti šviesų objektyvą ir iki galo atverti diafragmą. Tai vienas svarbiausių dalykų, tačiau kartais tik didelė diafragma nepadės pasiekti reikiamų rezultatų. Antrasis svarbus dalykas yra atstumas tarp objekto ir fono. Jei fonas yra labai arti objekto, jis gali susilieti su lauko gyliu arba tapti toks panašus, kad defokusavimo lygio tiesiog nepakaks. Jei įmanoma, atstumas tarp objekto ir norimo defokusuoti fono turi būti kuo didesnis. Trečiasis svarbus dalykas yra naudojamo objektyvo židinio nuotolis. Kaip jau minėjome anksčiau, mažą lauko gylį lengviau sukurti esant didesniam židinio nuotoliui, todėl būtinai pasinaudokite šia savybe. Daugeliui fotografų židinio nuotolis nuo maždaug 75 mm iki 100 mm yra idealus nustatymas fotografuojant portretus su dailiai sulietu fonu.