Apšvietimo sistema
Apšvietimas įmantriems vaizdams

Ir fotografuojant, ir filmuojant apšvietimas yra pagrindinė priemonė nuotaikai sukurti, kuri tinkamai perteiktų jūsų meninį užmojį. Pristatysime keletą apšvietimo įrankių ir metodų, leidžiančių užfiksuoti profesionalios kokybės vaizdus.

Blykstės nuorodos numeriai (GN)

* Gaminio prieinamumas priklauso nuo regiono.

Išorinė blykstė didesniam atstumui

Nuorodos numeriai rodo blykstės įrenginio galimybę apšviesti objektus per atstumą. Nuorodos numeris lygus didžiausio atstumo nuo blykstės iki objekto ir atitinkamo diafragmos F skaičiaus sandaugai. Nuorodos numeris (GN) = atstumas (m) x diafragma (F skaičius)

Pavyzdžiui, nuorodos numeris 60 (metrais, kai ISO 100) reiškia, kad objektas, esantis už 15 metrų, bus tinkamai apšviestas diafragmą nustačius F4 (60 = 15 x 4). Diafragmą sumažinus iki F8, atstumas bus per pusę mažesnis, tad objektas bus tinkamai apšviestas nutolęs ne daugiau kaip 7,5 m (60 = 7.5 x 8). Didindami fotoaparato ISO nustatymą gausite panašius rezultatus, kaip ir naudodami didesnio GN blykstės įrenginį.

Išorinės blykstės įrenginiai

„Šokinėjanti“ blykstė 
Sušvelninkite šešėlius ir pagilinkite vaizdą

Išorinės blykstės sąranka pagilina vaizdą, bet paprastai galite pasitelkti lengvesnį būdą ir kartais gauti tokį pat efektą – naudodami ant fotoaparato montuojamo blykstės įrenginio šviesos atspindį nuo šalimais esančio paviršiaus, pvz., nuo sienos ar lubų, sukursite natūralesnį apšvietimą su didesnio erdvumo įspūdžiu. Skirtumas gali būti didžiulis, be to, ant fotoaparato montuojamas blykstės įrenginys leidžia išlaikyti didžiausią mobilumą ir greitį. Blykstės šviesos atspindys taip pat apšviečia didesnį plotą, taigi puikiai tinka prireikus apšviesti, pvz., žmonių grupę.

Tiesioginė blykstė
TIESIOGINĖ BLYKSTĖ
Atspindys nuo lubų
„ŠOKINĖJANTI“ BLYKSTĖ
Atspindys nuo lubų

Blykstę nukreipdami į lubas išsklaidykite šviesą ir taip sukurkite švelnesnę nuotaiką ir įmantresnius vaizdus, nei galima išgauti tiesiogine blykste.

Tiesioginė blykstė

Tiesioginė blykstė

Atspindys nuo lubų

Blykstės atspindžiai

Atspindys nuo sienos

Norėdami išgauti švelnius šešėlius palei objekto kontūrus, galite naudoti atspindį nuo sienos. Šis metodas kartais geriau dera su apšvietimu patalpoje.

Atspindys nuo lubų
TIESIOGINĖ BLYKSTĖ
Atspindys nuo sienos
„ŠOKINĖJANTI“ BLYKSTĖ
Tiesioginė blykstė

Tiesioginė blykstė

Atspindys nuo sienos

Blykstės atspindžiai

Blykstės sinchronizavimas
Didelės spartos ir lėtasis sinchronizavimas

Norint ryškioje šviesoje sukurti fono „bokeh“ efektą, reikalingas didelis užrakto greitis ir didelė diafragma. Jei dar naudosite užpildančiosios šviesos blykstę, didžiausias užrakto greitis bus ribotas, o dėl to gali būti neįmanoma naudoti pakankamai didelės diafragmos. HSS leidžia naudoti blykstę esant bet kokiam užrakto greičiui, todėl diafragmą galite didinti, kiek reikia.

Lėtasis sinchronizavimas naudojamas, kai būtinas lėtasis užraktas, siekiant teisingai apšviesti scenos foną patalpose ar naktį. Blykstė apšviečia objektą, tada užraktas ne užsidaro iš karto, o lieka atviras, kol apšviečiamas ir fonas. Taip gaunate puikiai subalansuotą vaizdą, kuriame tinkamai apšviestas ir objektas, ir fonas.    

Didelės spartos sinchronizavimas

[Kairė] Įprastas [Dešinė] HSS

Didelės spartos sinchronizavimas

Užpildančiosios šviesos blykstė riboja užrakto greitį, tada diafragma turi būti maža, išlaikanti sufokusuotą foną. Didelės spartos sinchronizavimas (HSS) leidžia naudoti didelį užrakto greitį ir didelę diafragmą nedideliam lauko gyliui sukurti.

Lėtasis sinchronizavimas

Paprasta blykstė tinkamai apšveičia objektą, bet fonas lieka tamsus. Naudodami lėtąjį sinchronizavimą teisingai apšviesite ir objektą, ir foną.

Lėtasis sinchronizavimas

[Kairė] Įprastas [Dešinė] Lėtasis sinchronizavimas

Išorinė blykstė
Vienos, dviejų ir trijų blyksčių sąrankos su santykio valdymu

Kelios išorinės blykstės gali stipriai padidinti apšvietimo galimybes. Santykio valdymas infraraudonųjų spindulių ar radijo ryšiu gali padėti gauti puikią kiekvienos blykstės šviesos išvestį.

Viena blykstė: B

Viena blykstė
Viena blykstė

Nors kelių blyksčių sąrankos leidžia didesnę įvairovę, gražių vaizdų galite sukurti ir naudodami vienintelę išorinę blykstę – pagrindinį šviesos šaltinį patraukę toliau nuo fotoaparato ašies, išgausite gilesnius, įdomesnius šešėlius ir kontūrus. Apšvietimą dar šiek tiek papildo atspindėta šviesa. Ant fotoaparato montuojamas blykstės įrenginys (A) atlieka tik valdymo funkciją, o išorinis blykstės įrenginys (B) yra pagrindinis visos scenos apšvietimo šaltinis.

Dvi blykstės: B ir C

Dvi blykstės
Dvi blykstės

Dviejų blyksčių sąranka suteikia daugiau funkcinių ir valdymo galimybių – išdėstę blyksčių įrenginius ir sureguliavę jų išvestį, galite išgauti optimalų objekto gylį vien tinkamu pagrindinio ir užpildančiojo apšvietimo santykiu. Pagrindinės šviesos blykstė (B) objektą apšviečia iš šalies, o užpildančiosios šviesos blykstė (C) sušvelnina šešėlius ir apšviečia foną. Palyginti su pirmiau minėta vienos blykstės sąranka, objektas atrodo aiškesnis ir labiau išsiskiria fone. Kaip ir vienos blykstės sąrankoje, ant fotoaparato montuojama blykstė (A) atlieka tik valdymo funkciją.

Trys blykstės: B, C, D

Trys blykstės
Trys blykstės

Trečia blykstė suteikia daugiau galimybių apšviesti foną ir išreikšti objekto kontūrus. Šiame pavyzdyje pagrindinės šviesos blykstė (B) naudojama pagrindiniam objekto apšvietimui, o užpildančiosios šviesos blykstė (C) tiesiogiai ir plačiai apšviečia foną. Trečia – galinės šviesos – blykstė (D) šiuo atveju ryškia šviesos linija išreiškia nuo pagrindinės šviesos blykstės toliausiai esančio objekto šono kontūrą, todėl moteris aiškiai išsiskiria gana šviesiame fone. Nors šiame paveiksle apšvietimas tolygesnis nei ankstesniuose pavyzdžiuose, kiekvienas elementas aiškiai išskirtas ir išreikštas. Ant fotoaparato montuojama blykstė (A) atlieka tik valdymo funkciją.

Blykstės įrenginiai, tinkami naudoti išorėje

Valdymas radijo bangomis

Nuotolinis infraraudonųjų spindulių valdymas parankus uždaros aprėpties sąrankai, kur aplinkos apšvietimas tinkamas ir nėra kliūčių, blokuojančių valdymo signalus, tačiau kur kas įvairesnėje aplinkoje patikimesnis nuotolinis valdymas radijo bangomis. „Sony“ radijo bangų sistema valdoma blykstė (HVL-F45RM) ir belaidis radijo valdiklis / imtuvas (FA-WRC1M / FA-WRR1) palengvins patobulintos kelių blyksčių sąrankos nustatymą ir maždaug iki 30 m (98,4 pėdų) atstumu perduos išsamius bei tikslius valdymo duomenis bent 15-ai blykstės įrenginių, išdėstytų penkiomis grupėmis (trijose grupėse TTL režimu). Valdymo signalai pasieks imtuvus nepriklausomai nuo jų padėties, kliūčių ar vyraujančio apšvietimo sąlygų. Belaidis radijo valdiklis užtikrina patikimiausius rezultatus įvairiausiomis fotografavimo aplinkybėmis.

Gilios kompozicijos
Gilios kompozicijos

Naudodami radijo bangomis valdomą blykstę ar valdiklį galite strategiškai išdėstyti ir valdyti šviesas maždaug iki 30 m (98,4 pėdų) atstumu, kad sukurtumėte tinkamiausią nutolusių objektų ir fono detalių apšvietimą.

Patikimas bet kokiomis apšvietimo sąlygomis

Infraraudonųjų spindulių valdymą gali sutrikdyti ryški saulės šviesa ar kiti šviesos su infraraudonaisiais spinduliais šaltiniai, o radijo valdiklis patikimai veiks bet kokiomis apšvietimo sąlygomis.

Patikimas bet kokiomis apšvietimo sąlygomis
Darbas, kai yra kliūčių
Darbas, kai yra kliūčių

Radijo valdiklis įveikia kliūtis, kurios blokuoja infraraudonųjų spindulių valdymą. Imtuvus galite išdėstyti už fotoaparato ar objekto, tai nesumažins patikimumo.

Belaidė radijo bangomis valdoma blykstė ir valdiklis / imtuvas

[1] HVL-F45RM (imtuvas / išjungta fotoaparato blykstė)
[2] FA-WRR1 (imtuvas) + suderinama blykstė (išjungta fotoaparato blykstė)
[3] FA-WRR1 (imtuvas) + studijos blykstė (per sinchronizavimo laidą)
[4] HVL-F45RM (valdiklis / įjungta fotoaparato blykstė)
[5] FA-WRC1M (valdiklis)

LED apšvietimas
Papildomas apšvietimas kokybiškesniems vaizdams

Išjungta / įjungta

Papildomas apšvietimas kokybiškesniems vaizdams

Efektyvios, patvarios LED blykstės suteiks papildomo apšvietimo aukštos kokybės vaizdui užfiksuoti. Jos leidžia fotografuoti naudojant mažesnį ISO ir palengvina fokusavimą.

Natūralios spalvos balansas

Nereguliuotas LED apšvietimas artimas saulės šviesai, taigi, bet kur fotografuodami, kitų tipų apšvietimo spalvos temperatūrą lengvai sureguliuosite, kad gautumėte natūralios spalvos balansą.

Natūralus spalvų balansas

Išjungta / įjungta

Nuolatinis šviesumo reguliavimas

Išjungta / įjungta

Nuolatinis šviesumo reguliavimas

Reguliuodami šviesumą galite lengvai pasirinkti tinkamą šviesumo ir šviesos santykį, kad išgautumėte norimą nuotaiką ir detalumo lygį.