SVARBIAUSIA INFORMACIJA APIE OBJEKTYVUS

Objektyvų terminologija

Diafragmos apskritimas

Apskritai, jei diafragmai naudojami 7, 9 arba 11 lapeliai, tada diafragmos forma yra 7, 9 arba 11 briaunų daugiakampis, o pati diafragma tampa mažesnė. Tačiau tai turi tam tikrą nepageidaujamą poveikį, nes defokusuojant tašką šviesos šaltiniai atrodo daugiakampiai, o ne apskriti. α objektyvuose ši problema išsprendžiama panaudojus unikalią konstrukciją, dėl kurios diafragma išlieka beveik idealiai apskrita: pradedant plačiai atverta diafragma, baigiant 2 žingsniais uždaryta diafragma. Dėl to sukuriamas tolygesnis, natūralesnis defokusavimas.

Diafragmos konstrukcijų palyginimas [1] Tradicinė diafragma [2] Apskritoji diafragma

Mažos dispersijos (ED) stiklas / itin mažos dispersijos (Super ED) stiklas

Židinio nuotoliui didėjant naudojant objektyvus su tradiciniu optinės sistemos stiklu kyla problemų dėl chromatinės aberacijos, todėl vaizdai tampa mažiau kontrastingi, prastos spalvų kokybės ir mažesnės raiškos. Kad taip nenutiktų, buvo sukurtas ED stiklas, kuris naudojamas tam tikruose objektyvų modeliuose. Jis gerokai sumažina chromatinę aberaciją naudojant teleobjektyvą ir stipriai padidina kontrastą visame vaizde, net naudojant didelius diafragmos nustatymus. Itin didelės dispersijos (Super ED) stiklas dar geriau šalina chromatinę aberaciją.

[1] Stiklas [2] Mažos dispersijos (ED) stiklas [3] Itin mažos (Super ED) dispersijos stiklas [4] Židinio plokštuma

Daugiasluoksnė danga

Nors didžioji šviesos, kuri krenta ant optinio stiklo, dalis pereina jį kiaurai, dalis jos atspindima nuo lęšio paviršiaus, todėl vaizduose sukuriami atspindžiai ar dvejinimo efektas. Siekiant nuo to apsisaugoti, ant lęšio paviršiaus reikia uždėti plonytį nuo atspindžių saugančios dangos sluoksnį. α objektyvuose naudojama išskirtinė daugiasluoksnė danga, kuri efektyviai šalina tokias problemas plačiame bangų ilgių diapazone.

AR nanodalelių danga

Pasitelkus pradinę „Sony“ AR nanodalelių dangos technologiją, objektyvas padengiamas danga, kurios tiksli nekintanti nanostruktūra leidžia tiksliai perduoti šviesą ir tuo pat metu efektyviai slopina atspindžius, dėl kurių vaizde gali atsirasti spindėjimas arba dvejinimas. AR nanodalelių dangos atspindžių slopinimo savybės yra kur kas geresnės nei tradicinių nuo atspindžių saugančių dangų, įskaitant dangas su kintančia nanodalelių struktūra, todėl gerokai padidinamas vaizdo ryškumas, kontrastas ir bendra vaizdo kokybė.

[1] Atsitiktinė šviesa [2] Atspindėta šviesa [3] Perduoda šviesa [4] Stiklas [5] Nuo atspindžių sauganti danga [6] AR nanodalelių danga

Nuotrauka, daryta naudojant AR nanodalelių dangą

Su AR nanodalelių danga

Nuotrauka, daryta nenaudojant AR nanodalelių dangos

Be AR nanodalelių dangos

Asferinis objektyvas

Sferinė aberacija – tai nedidelis šviesos spindulių, kurie projektuojami ant vaizdo plokštumos paprastuoju sferiniu lęšiu, nuokrypis, sukuriamas dėl šviesos lūžio skirtumų įvairiuose lęšio taškuose. Dėl šio nuokrypio gali suprastėti vaizdo kokybė naudojant objektyvus su didele diafragma. To išvengti galima naudojant vieną ar kelis specialios formos asferinius elementus prie diafragmos, kurie pataisytų nuokrypį vaizdo plokštumoje ir išlaikytų ryškumą ir kontrastą net naudojant maksimalią diafragmą. Siekiant mažinti iškraipymų lygį, asferiniai elementai gali būti naudojami ir kitose optinio kelio vietose. Tinkamai išdėliojus asferinius elementus galima sumažinti bendrą jų skaičių, taip sumažinant bendrą objektyvo dydį ir svorį.

[1] Sferinis lęšis [2] Asferinis lęšis [3] Židinio plokštuma

Patobulinti asferiniai elementai

Patobulinti asferiniai (AA) elementai yra patobulintas variantas, kurio storio santykis tarp centrinės dalies ir krašto yra itin didelis. AA elementus pagaminti yra ypač sunku, nes tam pasitelkiama moderniausia liejimo technologija, kad nuosekliai ir tiksliai būtų pasiekta reikiama forma ir išlaikytas itin lygus paviršius. Visos šios priemonės leidžia stipriai pagerinti vaizdo atkūrimą ir atvaizdavimą.

XA (ypatingas asferinis) lęšis

Asferinius lęšius yra kur kas sudėtingiau pagaminti nei paprastuosius sferinius. Pasitelkus inovatyvias gamybos technologijas užtikrinamas itin lygus naujųjų XA (ypatingi asferinių) lęšių elementų paviršius (svyravimai nesiekia 0,01 mikrono), todėl galite fiksuoti nepriekaištingus didelės raiškos ir įspūdingo „bokeh“ efekto vaizdus.

[1-1] Įprastas asferinio objektyvo paviršius [1-2] Nepageidaujamas „bokeh“ rezultatas [2-1] XA (ypatingo asferinio) objektyvo paviršius [2-2] Puikus „bokeh“ rezultatas

ZEISS® T* danga 

Faktas, kad objektyvo dangos technologiją – plonos lygios dangos užnešimas garais ant lęšio paviršiaus siekiant slopinti atspindžius ir didinti šviesos perdavimą – pirmieji sukūrė ZEISS, yra žinomas daugeliui. Bendrovė ZEISS taip pat sukūrė ir patikrino fotoaparatų lęšių daugiasluoksnių dangų efektyvumą, o vėliau ši technologija tapo T* danga.

Dar prieš pradedant naudoti dengtus lęšius, jų paviršius atspindėdavo didelį ant jų paviršiaus patenkančios šviesos kiekį, todėl sumažėdavo perduodamos šviesos kiekis, o objektyvo konstrukcijoje būdavo sudėtinga naudoti kelis elementus. Efektyviosios dangos suteikė galimybę kurti sudėtingesnės konstrukcijos optinę įrangą, kuri veikia kur kas geriau. Mažesnis vidinių atspindžių lygis padėjo sumažinti spindesį ir padidinti kontrastą.

ZEISS T* danga nėra naudojama su bet kokiais objektyvais. T* simboliu žymimi tik objektyvai iš kelių lęšių, kuriuose tam tikros reikalaujamos savybės pasiekiamos per visą optinį kelią, todėl jis reiškia aukščiausios kokybės garantiją.

[1] Šviesos šaltinis [2] Vaizdo jutiklis [3] Mažiau atspindžių

Vidinis fokusavimas (IF)

Fokusuojant juda tik vidurinės optinės sistemos grupės, todėl bendrasis objektyvo ilgis išlieka nepakitęs. Dėl šios priežasties automatinis fokusavimas atliekamas itin sparčiai, o minimalus fokusavimo atstumas tampa labai mažas. Be to, nesisuka objektyvo priekyje esantis filtro sriegis – tai labai patogu, jei naudojate poliarizuojantį filtrą.

Galinis fokusavimas (RF)

Kai fokusuojant juda tik galinė lęšių grupė, galima naudotis sparčiai veikiančiu AF ir trumpesniu minimaliu fokusavimo atstumu. Be to, kadangi objektyvo priekinė dalis nesisuka, aparatas veikia geriau, kai fotografuojate uždėję poliarizuojantį filtrą.

Aliuminio lydinio objektyvo cilindras

G objektyvų ir kitų modernių objektyvų konstrukcijos gamybai naudojamas aliuminio lydinys, kad būtų užtikrintos nepriekaištingos optinės savybės. Ši medžiaga yra lengva, tvirta ir itin atspari temperatūros pokyčių poveikiui.

Fokusavimo diapazono ribotuvas (FRL)

Ši funkcija nustatydama fokusavimo diapazono ribą padės sutaupyti laiko naudojantis AF. Naudojant makroobjektyvą ši riba gali būti diapazono pradžioje ar pabaigoje (kaip parodyta). Naudojant SAL70200G riba nustatoma tik diapazono pabaigoje; SAL300F28G – fokusavimą galima apriboti iki diapazono pabaigos arba pasirinktus norimą diapazoną.

Fokusavimo išlaikymo mygtukas (FHB)

Sureguliavę fokusavimą ir pasiekę reikiamą nustatymą galite paspausti šį mygtuką ant objektyvo cilindro, kad fokusavimas būtų užfiksuotas išlaikant atstumą. Naudojant fotoaparato pasirinktinius nustatymus šiam mygtukui taip pat galima priskirti peržiūros funkciją.

Tiesioginės pavaros ultragarso bangų variklis (DDSSM)

Naujajai DDSSM sistemai tiksliai nustatant sunkiosios fokusavimo grupės, naudojamos viso kadro formatui, vietą užtikrinamas tikslus fokusavimas net esant mažiausiam objektyvo lauko gyliui. Be to, DDSSM pavaros sistema yra išskirtinai tyli, todėl ji idealiai tinka filmuoti, kai fokusavimas nuolat keičiasi filmuojant siužetą.

Ultragarso bangų variklis (SSM)

SSM – pjezoelektrinis variklis, kuris AF veikimą padeda paversti sklandžiu ir tyliu. Lėtai sukantis varikliui, kuris akimirksniu paleidžiamas ir sustabdomas, sukuriamas didelis sukimo momentas. Be to, jis veikia itin tyliai, todėl naudojant automatinį fokusavimą nekyla jokio triukšmo. Objektyvuose su SSM įtaisomas ir padėtį nustatantis detektorius, kuris tiesiogiai nustato objektyvo pasukimus, o tai stipriai padidina bendrą AF tikslumą.

SSM yra sudarytas iš variklio (kairėje) ir statoriaus (dešinėje), kuriame montuojami pjezoelektriniai elementai.

ADI blykstės matavimas

Moderniojo atstumo integravimo (angl. „Advanced Distance Integration“) blykstės matavimu galima pasinaudoti, kai integruotoji blykstė arba HVL-F60M / HVL-F43M / HVL-F20M išorinė blykstė naudojama kartu su objektyvais, kurių viduje yra atstumo koduotuvas.* Jis automatiškai atlieka matavimus, kurių iš esmės neveikia objektų ar fono atspindėjimo savybės. Tiksli atstumo informacija gaunama iš koduotuvo, tada šie duomenys panaudojami atitinkamai sureguliuojant blykstės galingumą. Taip patikimiau užtikrinamas geresnis išlaikymas nei tradiciniu TTL (angl. „through-the-lens“) blykstės matavimu, kuris gali nesuveikti, jei objektai ir fonas stipriai atspindi šviesą arba labai tamsūs.

Atstumo koduotuvas

Atstumo koduotuvas yra objektyvo komponentas, kuris tiesiogiai aptinka fokusavimo mechanizmo padėtį ir nusiunčia signalą į CPU, kad būtų išmatuotas atstumas iki objekto. Fotografuojant su blykste šie duomenys labai naudingi, kai reikia apskaičiuoti, kokios galios blykstės reikia esamai scenai. Atstumo koduotuvas yra neatsiejama ADI blykstės matavimo dalis, kuri kartu leidžia itin tiksliai atlikti blykstės matavimus, kuriems neturi įtakos objektų atspindžiai ar fonai.

„Smooth Autofocus Motor“ (SAM) variklis

SAM objektyvui nenaudojamas fotoaparato viduje esantis fokusavimo pavaros variklis, tam pasitelkiamas automatinio fokusavimo variklis pačiame objektyve, kuris tiesiogiai varo fokusavimo elementų grupę. Kadangi integruotasis variklis tiesiogiai suka fokusavimo mechanizmą, jis veikia kur kas sklandžiau ir tyliau nei tradicinės jungtinės automatinio fokusavimo pavaros sistemos.

Optinio vaizdo stabilizavimo (OSS) sistema objektyve

Objektyve sumontuoti girojutikliai aptinka net menkiausią sujudinimą, tada objektyvas itin tiksliai stabilizuojamas, kad vaizdas nesusilietų. Pasitelkus aukštos kokybės, tyliai veikiančius variklius ir technologijas iš modernių „Sony“ profesionalių vaizdo kamerų išskirtinai tyliai, efektyviai stabilizuojamas vaizdas, todėl aukšta vaizdo kokybė išlaikoma ir filmuose, ir nuotraukose.

Aktyvusis režimas (OSS aktyvusis režimas)

Jei filmuojate judėdami, labai tikėtina, kad judės ir kamera, o dėl to vaizdas gali susilieti. Nors tradicinėms vaizdo stabilizavimo sistemoms tokio tipo sujudimų efektyviai pašalinti nepavyksta, aktyvusis režimas stabilizuodamas vaizdą pasitelkia platesnį sujudinimų diapazoną, todėl vaizdo stabilizavimas atliekamas efektyviau. Gerokai pagerinamas stabilizavimas priartinimo diapazono plačiajame gale, todėl lengviau filmuoti kamerą laikant rankose, o vaizdas nesilieja.

Sklandus, lankstus elektrinis priartinimas (PZ)

„Sony“ α jungties objektyvai su elektriniu priartinimo mechanizmu suteikia tikslesnį valdymą ir daugiau kūrybinių galimybių filmuojant, nes priartinimas veikia sklandžiai ir nuosekliai (tai sunku pasiekti rankiniu būdu). Tokios detalės kaip sklandus pagreitinimas ir greičio sumažinimas taip pat svarbios; žinoma, sekimas taip pat atliekamas tiksliai. Visa tai suteikiama sujungus ilgai brandintas „Sony“ vaizdo kamerų technologijas ir modernias naujoves: pradedant optinės ir mechaninės įrangos konstrukcija, baigiant išskirtine „Sony“ pavaros technologija – tai įmanoma tik kruopščiai kontroliuojant gamybos procesą įmonės viduje. Vidinis priartinimo mechanizmas yra dar vienas naudingas privalumas: keičiant židinio nuotolį, objektyvo ilgis išlieka nepakitęs, o cilindras nesisuka, todėl poliarizatorius ir kitus nuo padėties priklausančius filtrus galima naudoti be papildomų laikiklių.

Smooth Motion Optics (SMO)

SMO (angl. „Smooth Motion Optics“) – tai „Sony“ optinės sistemos konstrukcijos koncepcija, suteikianti galimybę naudoti keičiamuosius objektyvus, kuriais galima pasiekti aukščiausią vaizdo kokybę ir didžiausią raišką filmuojant.

SMO konstrukcija padeda išspręsti tris pagrindines filmavimo problemas:

– Ryškumo svyravimai fokusuojant (matymo kampo svyravimas fokusuojant) efektyviai šalinami pasitelkus aukštos kokybės vidinį fokusavimo mechanizmą.

– Nedideli fokusavimo pokyčiai, kurių gali atsirasti priartinant, pašalinami specialiu sekimo reguliavimo mechanizmu.

– Optinės ašies šoninis judėjimas priartinant pašalinamas naudojant vidinį priartinimo mechanizmą, kuris visais židinio nuotoliais išlaiko objektyvo ilgį nepakitusį.

Reikalaujamam tikslumui pasiekti būtina itin tiksli konstrukcija ir nuolatinė gamybos kontrolė, tačiau filmavimo privalumai, kurie suteikiami naudojant objektyvus su didele diafragma, ypač su didelio formato jutikliais, išties verti šių pastangų.

Fluoro danga

Ant bet kokio objektyvo neapsaugoto priekinio elemento gali patekti vandens, purvo, riebalų, atsirasti pirštų atspaudų ar kitų teršalų, dėl kurių ne tik suprastės vaizdo kokybė, bet kartais jie gali netgi sugadinti objektyvą. „Sony“ siūlo veiksmingą sprendimą – priekinis elementas padengtas fluoro danga, todėl objektyvas atsparesnis drėgmei ir veiksmingai atstumia nešvarumus. Ant objektyvo patekusį vandenį ar neriebalinio pagrindo kosmetiką galima lengvai nušluostyti. Fluoro danga ne tik apsaugo vertingus objektyvus, bet ir mažiau reikia jaudintis, kaip objektyvą lauke išlaikyti švarų.