Tomaszas Markowskis, „Sony alpha 9“. Šuolininkas su slidėmis skrodžia orą apsnigto kalno fone.

Kaip aš fotografuoju | Šuoliai su slidėmis

Tomasz Markowski

Fotografuojant žiemos sportą, kaip ir bet ką kita, reikia kuo nors išsiskirti, tada jūsų nuotraukos bus ypatingos. Reikia atrasti savo stilių, bet fotografuojant dideles varžybas, tą padaryti sudėtinga, ypač fotografuojant šuolius su slidėmis. Juk ne vienus metus važiuoji vis į tą pačią vietą, į tokias pačias šuolių su slidėmis varžybas. Ten nebūna daug vietos fotografamas įsitaisyti. Todėl pirmiausia patarčiau visada atvykti kuo anksčiau, stengtis atvažiuoti pirmiau už kitus fotografus ir susirasti geriausią vietą. Stengiuosi atsistoti ne ten pat, kur stovėjau praėjusiais metais – visada reikėtų padaryti geriau, kaip nors kitaip nei anksčiau, net jei tąkart tikrai pavyko.

Tomaszas Markowskis, „Sony alpha 9“. Šuolininko su slidėmis kontūrai saulės fone.

© Tomasz Markowski | Sony α9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/2000s @ f/3.5, ISO 4000

Kai ieškau padėties visada stengiuosi sukurti vaizdą, kuris atrodytų neįprastas. Apšvietimas yra vienas svarbiausių dalykų, jis akivaizdžiai gali pasikeisti įvykio metu, todėl turite tai žinoti. Tada reikia pagalvoti apie kampą. Vėl ieškau kažko, kas būtų dinamiška, o ne tik standartinė slidininko ar šuolininko nuotrauka. Galiu pasiekti kitokią išvaizdą naudodamas skirtingus objektyvus, todėl galvoju apie tai, ką noriu parodyti, ir, lygiai taip pat svarbu, ką palikti. Turiu tinkamai pasirinkti labai iš anksto, štai kodėl atkeliauju anksti ir tyrinėju. Kai prasideda varžybos, o sportininkai vejasi vienas kitą, jau per sunku pakeisti vietą, ypač todėl, kad ir visi kiti fotografai užėmę savo vietas.

Tomaszas Markowskis, „Sony alpha 9“. Šuolininkas su slidėmis iš šono saulės apšviesto debesuoto oranžinio dangaus fone.

© Tomasz Markowski | Sony α9 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/32,000s @ f/8.0, ISO 1000

Tiesą sakant, nuotraukas dažniausiai padarau labai paprastai! Naudoju kelis „Sony α9“ fotoaparatus, bet uždedu skirtingus objektyvus, kad greitai galėčiau paimti kitą aparatą. Nustatau tęstinę automatinio fokusavimo funkciją ir naudoju „Expanded Flexible Spot“ arba „Single Spot“ režimą, kad aparatas, fokusuodamas automatiškai, galėtų tiksliai sekti objektą. Jei fokusuojama taip greitai ir tiksliai, visą dėmesį galiu skirti kadro laikui ir tobulai kompozicijai parinkti.

Tomaszas Markowskis, „Sony alpha 9“. Šuolininkas su slidėmis lekia tramplinu prieš pakilimą.

© Tomasz Markowski | Sony α9 + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/2000s @ f/5.6, ISO 1000

Šuolininkai su slidėmis tramplinu sliuogia net 100 km/h greičiu, todėl labai svarbu greitai fokusuoti. Tačiau norint įamžinti tą akimirką, kai jie sklendžia ore, reikia naudoti ir didelį užrakto greitį. Paprastai nustatau 1/1 000 arba 1/800 sek. užrakto greitį, o likusią ekspozicijos dalį reguliuoju rankiniu būdu. Ekspoziciją reguliuoju ranka, nes skaistus baltas sniegas dažnai paveikia fotoaparato matuoklį taip, kad nuotraukos išeina per tamsios. Nustatęs užrakto greitį, naudoju elektroninį vaizdo ieškiklį, o LCD ekrane tiksliai matau, kaip atrodys galutinės nuotraukos. Todėl galiu reguliuoti diafragmą, ISO jautrumą, taip pat baltos spalvos balansą ir parinkti tinkamiausią ekspoziciją.

Tomaszas Markowskis, „Sony alpha 9“. Palinkęs į priekį šuolininkas su slidėmis skrodžia orą.

© Tomasz Markowski | Sony α9 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/125s @ f/6.3, ISO 200

Kartais stengiuosi parodyti, kokiu neįtikėtinu greičiu lekia sportininkai, tuomet naudoju fotografavimo judesyje (angl. panning) techniką. Sumažinu užrakto greitį iki vienos 100-osios arba vienos 80-osios sekundės ir suku kamerą tuo pačiu greičiu, kokiu skrieja sportininkas. Taip objektas išlieka aiškus ir ryškus, bet fonas nuo judesio susilieja, tai pabrėžia judesio greitį. Ši technika puikiai tinka norint, kad nuotraukos išsiskirtų iš kitų.

Tomaszas Markowskis, „Sony alpha 9“. Žvilgsnis iš apačios į šuolininką su slidėmis, skriejantį virš galvos tamsiai mėlyno dangaus fone.

© Tomasz Markowski | Sony α9 + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/6400s @ f/6.3, ISO 1000

Kalbant apie objektyvo pasirinkimą, viskas priklauso nuo to, kur atsistojate ir ką norite parodyti. Turiu FE 16–35 mm f/2.8 GM objektyvą, kurį naudoju norėdamas padaryti plačiaformačius kadrus, aprėpti daug fono ir aplinkos. FE 24–70 mm f/2.8 GM objektyvą naudoju universaliems poreikiams, bet man taip pat labai patinka FE 100–400 mm f/4.5.6 GM objektyvas. 100–400 mm objektyvas yra labai lengvas, lyginant pagal židinio nuotolį, todėl su juo labai patogu judėti slidinėjimo šlaitais, o jo židinio nuotolio diapazonas puikiai tinka daugumai mano nuotraukų.

Tomaszas Markowskis, „Sony alpha 9“. Šuolininko su slidėmis siluetas iš šono saulės fone ir parasparniu tolumoje.

© Tomasz Markowski | Sony α9 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/32,000s @ f/8.0, ISO 640

Kalbant apie tai, ką noriu įamžinti – akimirka, kurios iš tiesų laukiu, dažniausiai būna ir emocija, ir veiksmas. Noriu pagauti greitį ir akimirkos įtampą, taip pat sportininkų reakcijas po renginio. Ieškau emocijos, ir nebūtinai pačių sportininkų, noriu parodyti ir tai, kaip jie bendrauja su minia – gerbėjais bei skanduojančiais palaikytojais. Kaip tik šios trumpos akimirkos sukuria įsimintinus vaizdus.

Tomaszas Markowskis, „Sony alpha 9“. Šuolininkas su slidėmis tamsaus dangaus fone, lekiantis link skaisčiai tviskančios saulės.

© Tomasz Markowski | Sony α9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/2500s @ f/3.5, ISO 4000

Paskutinis mano patarimas – naudokitės visa turima patirtimi, kurią esate sukaupę kitose fotografijos srityse. Fotografuodavau ne tik kitas sporto šakas, esu padaręs ir daugybę gatvės fotografijų. Gatvės fotografijos patirtis ir įgūdžiai man padeda rasti įdomių rakursų, fonų ir apšvietimo. Visada bus kokių nors įgūdžių, įgytų kitose fotografijos srityse, kuriuos galėsite panaudoti fotografuodami žiemos sportą. Visa tai padės susikurti savo stilių ir plėtoti savo sumanymus.

Atrinkti gaminiai

Tomasz Tomaszewski

Tomasz Tomaszewski | Poland

„Fotografijoje man svarbu ne tai, ką rodo ir demonstruoja nuotrauka, o tai, kokius klausimus ji sukelia“

Prisijunkite, kad gautumėte „α Universe“ naujienlaiškį

Sveikiname! Sėkmingai užsiprenumeravote „α Universe“ naujienlaiškį

Įveskite tinkamą el. pašto adresą

Atsiprašome! Įvyko netikėta klaida

Sveikiname! Jūs sėkmingai užsiprenumeravote