Kaip aš fotografuoju
Poliarinės pašvaistės fotografavimas

Ole Salomonsen


Mano nuomone, niekas neprilygsta pašvaistės stebėjimui ir fotografavimui šaltą ir tamsią naktį Arktyje. Poliarinė pašvaistė yra labai nenuspėjama, todėl ir jos paieška, ir laukimas yra jaudinantys. Daug įvyksta, kol pasirodo gražus veiksmas, o tada jis gali išnykti taip pat greitai, kaip atsirado. Nė viena pašvaistė nėra vienoda, todėl kiekvieną kartą išgirdęs pašvaistei palankią orų prognozę viliuosi sulaukti tobulo kadro.

ole-salomonsen-sony-alpha-7RM3

© Ole Salomonsen | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 2s @ f/2.8, ISO 2500

Ką ir kur fotografuoti

Pašvaistės fotografavimas apima dviejų tipų fotografiją: kraštovaizdžių ir astrofotografiją. Kaip ir kitose kraštovaizdžių nuotraukose, fotografuojant pašvaistę turi būti patrauklus pirmasis planas ir fonas. Nuotrauka turi pasakoti istoriją apie vietovę ir parodyti apšviesto dangaus dramatiškumą.

Norėdamas sukurti įdomų foną paprastai ieškau kalnų, o dėmesiui patraukti pirmame plane – ežero arba upės. Pastarieji taip pat suteikia galimybę užfiksuoti pašvaistės atspindį vandenyje – štai, kodėl ne visada reikia ryškaus vaizdo puikiam kadrui užfiksuoti.

ole-salomonsen-sony-alpha-7RM3

© Ole Salomonsen | Sony α7R III | 6s @ f/2.8, ISO 3200

Kadro ekspozicija

Kaip ir bet kurio tipo fotografijoje, fotografuojant poliarinę pašvaistę ekspozicijos nustatymai priklausys nuo konkrečios situacijos.

Jei pašvaistė neryški, reikia naudoti ilgesnį užrakto laiką, kad ji būtų geriau matoma, tačiau greičiausiai reikės objektyvo su f/2.8 arba didesne diafragma, kuri leis užfiksuoti kuo daugiau šviesos. Norėdamas užfiksuoti vaizdo plotį, paprastai naudoju labai plataus kampo objektyvus – „Sony FE“ 16–35 mm f/2.8 GM arba naująjį FE 12–24mm f/2.8 GM.

Kadangi pirmieji vaizdai gali būti labai neryškūs, svarbu stebėti savo ekspozicijos nustatymus ir lanksčiai juos reguliuoti. Jei pašvaistė ryški, fotografuoju naudodamas kuo didesnį užrakto greitį. Jis leidžia užfiksuoti daugiau pašvaistėje vykstančio judėjimo, aiškesnius spindulius, o ne tik susiliejusį žalsvą vaizdą, kuris atkuriamas su ilgu išlaikymu užfiksuotuose kadruose.

ole-salomonsen-sony-alpha-7RM3

© Ole Salomonsen | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 4s @ f/2.8, ISO 3200

Tai reiškia, kad turėsite padidinti savo fotoaparato jautrumą. Visa laimė, kad naudodamas „Sony Alpha 7R“ serijos fotoaparatus galiu ISO jautrumą padidinti tiek, kiek reikia, nes žinau, kad triukšmas bus sumažintas iki minimumo, ir aš galėsiu atkurti detales šešėliuose.


Fokusavimas

Fotografuojant pašvaistę, didžiąją dalį laiko stengiamasi fokusuoti į žvaigždes. Kai tai daroma šaltą ir tamsią žiemos naktį, įprastas DSLR fotoaparatas gali susidurti su iššūkiais. Tačiau naudojant „Sony“ fotoaparatus galima pasinaudoti integruota funkcija „Focus Peaking“, kuri paryškins sufokusuotas sritis. Aš taip pat įjungiu funkciją „Manual Focus Assist“, kuriai veikiant fotoaparatas automatiškai priartina vaizdą, kai pasuku objektyvo fokusavimo žiedą. Tai padeda dar lengviau rasti žvaigždes ir jas sufokusuoti.

ole-salomonsen-sony-alpha-7RM2

© Ole Salomonsen | Sony α7R II + FE 16-35mm f/2.8 GM | 3.2s @ f/2.8, ISO 3200

Vienas dalykas, į kurį reikėtų atsižvelgti naudojant didelį diafragmos nustatymą (pvz., f/2.8), yra tai, kad fokusuojant žvaigždes pirmojo plano detalės nebus ryškios. Paprastai, kai su viso kadro fotoaparatu naudojamas 16 mm pločio objektyvas su f/2.8 nustatymu, 3Œ–4 m atstumu nuo fotoaparato esančios pirmojo plano detalės bus gana ryškios net fokusuojant žvaigždes. Tačiau jei norite, kad pirmasis planas būtų visiškai ryškus, gali tekti padaryti kelis kadrus, fokusuojant į skirtingus taškus, ir sujungti juos naudojant „Focus Stacking“ funkciją.

ole-salomonsen-sony-alpha-7R

© Ole Salomonsen | Sony α7R | 3.2s @ f/2.8, ISO 2500

Tiesiog atminkite: jūs nekontroliuojate situacijos, ją kontroliuoja pašvaistė, ypač tada, kai ji greitai juda. Stenkitės nustatyti trumpą išlaikymą (jei įmanoma, mažiau nei 1 sek.) ir nebijokite padidinti ISO jautrumo.  

Taip pat būkite pasiruošę viskam, ką jums pateiks aplinka. Su savo „Alpha“ įranga esu fotografavęs pašvaistę esant –35 C°, ir tai nesukėlė jokių problemų. Tačiau kaip ir visi elektroniniai įrenginiai, akumuliatoriai gali neatlaikyti tokios temperatūros, todėl juos visada laikau šiltai vidinėse striukės kišenėse, kad prailginčiau eksploatavimo trukmę. Be to, itin žema temperatūra gali paveikti LCD ekraną, todėl laukdamas tobulos akimirkos uždedu ant fotoaparato kokį nors drabužį, kad jis išliktų bent šiek tiek šiltas.

Vis dėlto, jei reikėtų prisiminti tik vieną dalyką, tai rekomenduočiau visada kadre užfiksuoti pirmąjį planą, kuris pereitų, pavyzdžiui, į įspūdingą kalną fone su nuostabia pašvaiste virš jo. Ir, jei jums pasiseks (arba jei viską gerai suplanuosite), spėsite užfiksuoti pašvaistę pirmajame plane esančioje upėje.

Atrinkti gaminiai
α7R III
α7R III

ILCE-7RM3

α7R II
α7R II

ILCE-7RM2

FE 12-24mm f/4 G
FE 12-24mm f/4 G

SEL1224G

FE 16-35mm f/2.8 GM
FE 16-35mm f/2.8 GM

SEL1635GM

16–35 mm f/2.8 ZA SSM
„Vario-Sonnar T“* 16–35 mm F2.8 ZA SSM II

SAL1635Z2

Susiję straipsniai
Ole Christianas Salomonsenas
„Alpha Universe“

Ole Christianas Salomonsenas

Norvegija

Fotografija man yra arktinės šviesos medžioklė.

Peržiūrėti profilį


x